iga-2020-1
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
22 Eylül 2021 Çarşamba - 13:30

DHMİ TEKNOFEST'TE

DHMİ, 17 yerli ve milli projeyle Teknofest'te...

DHMİ TEKNOFEST TE
isg-2020

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), millî teknoloji hamlesinin küresel vitrini haline gelen “TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yerli ve millî imkânlarla geliştirdiği sistemleri sergiliyor. 

DHMİ, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ve 26 Eylül’e kadar devam edecek TEKNOFEST 2021’de teknoloji tutkunları ile buluşuyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çatısı altında kurulan stantta; DHMİ ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, TÜRKSAT ve PTT’ye ait ürün ve sistemler ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği DHMİ standında, ziyaretçiler proje ve sistemler hakkında teknik personel tarafından detaylı olarak bilgilendiriliyor.

DHMİ’NİN GELİŞTİRDİĞİ PROJELER DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTARAK ÖNEMLİ ORANDA TASARRUF SAĞLIYOR

TEKNOFEST 2021’de sergilenen DHMİ ve TÜBİTAK işbirliği ile tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen proje ve sistemler, kullanıcı dostu özellikleri ve ileri teknoloji ürünü alt yapılarıyla sektörün takdirini topluyor.

Dünya havacılık sektörünün parlayan yıldızı DHMİ, son yıllarda yaptığı teknolojik atılımlarla havacılık sektörümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak ve dışa bağımlılığı azaltacak projelere imza atmaya devam ediyor.

Havacılık sektörünün ihtiyaçlarına cevap veren sistemler önemli oranda da maddi tasarruf sağlıyor.

Hava Trafiğinin daha hızlı ve güvenli yönetiminde, bilgi işlem ve eğitim faaliyetlerinden mevcut kullanım dinamiklerinin iyileştirilmesine kadar birçok alanda kullanılan projeler, hava yolunu tercih eden  vatandaşların da hayatını kolaylaştırıyor.

TEKNOFEST 2021’de DHMİ'nin sergilediği sistem ve projelerin özellikleri ise şöyle:

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLÎ GÖZETİM RADARI (MGR)

Sivil havacılık alanında kullanılacak olan Türkiye'nin ilk yerli radar sistemi Millî Gözetim Radarı (MGR), TEKNOFEST 2021’de sergileniyor.  Kurulumu Gaziantep Havalimanı’na yapılmış olan radar sisteminin saha kabul çalışmaları tamamlandı. Ülkemizin ilk yerli ve millî PSR (Primary Surveillance Radar) sistemi olma özelliğini taşıyan Millî Gözetim Radarı (MGR), DHMİ ve TÜBİTAK iş birliği ile tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Söz konusu sistem hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılacak.

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ (atcTRsim)

DHMİ’nin festivalde sergilediği diğer bir sistem de Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü. Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü ’nün yazılımı tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Simülatörde, kule, yaklaşma, yol kontrol temel eğitimleri başta olmak üzere her düzeyde hava trafik kontrol eğitimleri veriliyor. Simülatör, başlangıç seviyesinden ileri seviye eğitime kadar tüm eğitim gereksinimlerini karşılıyor. Acil durum eğitimi de dâhil olmak üzere saha ve yaklaşma eğitimi verilebiliyor. Entegre kule ve radar senaryoları kapsamlı bir eğitim sağlıyor. Kullanıcı dostu grafiksel ara yüze sahip. 360 °’ye kadar gerçekçi 3B havaalanı görsel kule sistemi mevcut. 3B dürbün simülasyon yeteneğine sahip. BADA (Base of Aircraft Data) ile uyumlu gerçekçi uçak ve araç davranışı sergileniyor. EUROCONTROL, ICAO kurallarına ve uluslararası standartlara uygun.

FOD TESPİT RADARI (FODRAD) İLE GÜVENLİ UÇUŞ

DHMİ ve TÜBİTAK-BİLGEM ortaklığıyla geliştirilen FODRAD sistemi ile yabancı madde hasarı kaynaklı kazaların önüne geçiliyor. FODRAD, havalimanlarında uçuş pisti üzerindeki yabancı madde kalıntılarını (Foreign Object Debris–FOD) tespit ederek operatöre uyarı veren, kalıntının pist üzerindeki konumunun ve kamera görüntüsünün gerçek zamanlı gösterimini yapan bir mm-dalga radar sistemi. Sistem geliştirme çalışmaları tamamlandı ve Antalya Uluslararası Havalimanı’na kurulumu yapıldı. Radar, FAA (AC150/5220-24 Advisory Circular) tavsiye kriterlerini karşılayan tasarımı ile de dikkat çekiyor.

KUŞ RADARI İLE KRİTİK SAHALARDA KUŞ VE KUŞ SÜRÜSÜ BİLGİSİ ELDE EDİLİYOR

TEKNOFEST’te sergilenen bir diğer teknolojik ürün de uçuş güvenliği açısından büyük önem taşıyan Kuş Tespit Radarı (KUŞRAD). Radar, DHMİ’ye bağlı olan havalimanlarına ait kritik sahalarda, kuş ve kuş sürüleri ile ilgili bilgi elde edilmesi, göçmen kuşların göç yollarının belirlenmesi, istatistiki veriler elde ederek hava sahasının optimum kullanımında durumsal farkındalığın artırılması maksadıyla yerli imkânlarla geliştirildi. 2017 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı ‘17 Sağ’ ve ‘23’ pist başlarına kurulumu tamamlanan radar başarıyla hizmet veriyor.

TÜM KURULUŞLARA ÖRNEK PROJE: DHMİ EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ

Festivalde sergilenen DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi’nin kaynak kodları ve alt yapısı tamamen DHMİ bünyesinde geliştirildi. Sistem üzerinden çevrimiçi ve video eğitimler düzenlenebiliyor. Bunun yanında personelin daha önce katılmış olduğu eğitimlerin ve yaklaşan eğitimlerinin takibi, planlaması yapılabiliyor. Ayrıca eğitimlere ait ayrıntılı raporlamalar, katılımcıların yoklama durumlarının takibi yapılabiliyor. Modüler bir sistem üzerine kurgulanan yazılım istenildiği zaman kuruluşun farklı ihtiyaçlarını da karşılayabilecek kabiliyetlere sahip. Bunun yanı sıra sistemde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarına ait sonuç açıklama modülü üzerinden personelimizin katıldığı sınavlara ait sonuçlar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümlerine uygun olacak şekilde açıklanıyor.

YOLCU DOSTU UYGULAMA UÇUŞ REHBERİM

Uçuş Rehberim Uygulaması; Android ve IOS uygulama marketlerinden mobil cihazlara ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar yolculuklarına başlamadan önce uçuşları ile ilgili tüm detaylara tek bir dokunuş ile erişerek bütün yolculuklarını planlayıp takip edebiliyor. Havalimanı sınırları içerisinde hızlı ve ücretsiz internet erişimi imkânı da sunan mobil uygulama, kullanıcı dostu ekranları ile hava yolu yolcularına hizmet veriyor.

KULLANICI DOSTU UÇUŞ BİLGİ SİSTEMİ

Uçuş Bilgi Sistemi (FIDS), DHMİ Bilgi Teknolojiler Dairesi Başkanlığı öz kaynakları ile geliştirildi. Sistem, havalimanlarındaki tüm uçuşların iniş/kalkış bilgilerini (gecikme durumu, iptal durumu, tahmini geliş saati vs.) ekranlar vasıtasıyla gösteriyor. Yolcuları, karşılayıcıları ve yer hizmetlerini doğru ve zamanında yönlendiriyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip.

Sistem, sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor, reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlıyor. Rol tabanlı kullanıcı yetkilendirmesine sahip olan sistem her bir monitör için haftalık zaman çizelgesinin oluşturulabilmesini sağlıyor. Monitör türleri için farklı layout (sayfa düzeni) seçilebilmesine imkân veriyor.

AIS PORTAL UYGULAMASI, NOTAM BİLGİLERİNİ ANLIK OLARAK SUNUYOR

DHMİ AIS PORTAL uygulaması, NOTAM servisi Avrupa Havacılık Bilgi Veri Tabanı (EAD) sistemi ile entegredir. Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini anlık olarak havacılık sektörünün kullanımına sunuyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip ve sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor. Reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Ayrıca uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlayabiliyor.

HAVA TRAFİĞİ “ÇARE” İLE YÖNETİLİYOR

DHMİ’nin kendi imkânları ile geliştirilen Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE), hava trafik yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verisini harita üzerinde sergileyen insan-makine ara yüz uygulaması Kullanıcı dostu ara yüzü ile kontrolörlerin hava trafiğini etkin bir şekilde yönetmesini sağlıyor.

EFS UYGULAMASI İLE KÂĞIT STRİP KULLANIMINA SON VERİLDİ

Elektronik Uçuş Strip Uygulaması (EFS) kule ve yaklaşma pozisyonlarında kâğıt strip kullanımını kaldıran elektronik strip yönetim aracı. DHMİ tarafından geliştirilen sistem kullanıcı dostu bir ara yüze sahip ve küçük, orta ve büyük havalimanları için kolaylıkla konfigüre edilebiliyor.

HATS İLE TÜM HAVA ARAÇLARI KESİNTİSİZ TAKİP EDİLİYOR

Kuruluşumuz imkânları ile geliştirilen Hava Aracı Takip Sistemi (HATS), görerek uçuş yapan hava araçlarının durumunu izlemek için özel olarak geliştirilmiş bir hava aracı takip sistemi. Hücresel ağlardan ve uydu üzerinden kesintisiz izleme ile birlikte, acil bir durumda hava aracı konumuna anında erişim imkânı sağlar.

AFETLERDE ETKİN VE HIZLI YÖNETİM

Afet Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi;  afet ve acil durum öncesinde, esnasında ve sonrasında DHMİ afet ve acil durum yönetimi faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistem. Kuruluşumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlerin ulusal ve uluslararası normlara uygunluğunu kolaylaştırıp, DHMİ’nin afet ve acil durum yönetimi konusundaki kurumsal yetkinliğini yükselten bir uygulama.

İŞ ZEKÂSI TABANLI SİBER TEHDİT İSTİHBARAT MODÜLÜ

İş Zekâsı Tabanlı Siber Tehdit İstihbarat Modülü; güvenlik ürünlerinin üretmiş olduğu bilgileri iş zekâsı platformuna taşıyan bir sistem. Bilişim sistemleri üzerinde derinlemesine savunma tedbirlerinin uygulanması ve birden fazla savunma katmanı ile güvenliğin sağlanması için alınması gereken önlemler ve yapılması gereken çalışmaların planlanması ve etkin olarak uygulanabilmesini sağlayan uygulama.

ÖNGÖRÜSEL SİBER SALDIRI ÖNLEME SİSTEMİ

Öngörüsel Siber Saldırı Önleme Sistemi (PIPs-Predictive Intrusion Prevention System) tamamı yerli imkânlarla ve kuruluşumuzun büyük katkıları ile geliştirildi. PIPs, yapay zekâ ve makine öğrenimi süreçleri ile siber tehditleri ve saldırıları izlemek, tanımlamak, önlemek için gerçek zamanlı olarak büyük verileri zenginleştirme süreçlerini içeren bir platform.

DHMİ KALE İLE GÜVENDE

Aktif Dizin İçin Özelleştirilmiş Katmanlı Güvenlik Mimarisi Projesi (KALE); kurum/kuruluşların, birçok farklı yöntemlerle yapılan dijital ataklara maruz kalmaması için tasarlandı. Sistem, kurumsal sunuculara, uygulamalara ve kullanıcılara ait ayrıcalıklı hesapların korunması amacıyla mevcut canlı ortamdan soyutlanmış izole bir ortamda, özel tasarlanmış yönetim iş istasyonları (GYT) üzerinden, mevcut aktif dizin yapısının yönetilmesini sağlıyor.

 
HİNDİSTAN'DA HELİKOPTER DÜŞTÜ
 
YÜKSEK TASARRUFLU UÇUŞLARA
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TEKNOFEST’TE İLK GÜN
TEKNOFEST dördüncü yılında coşkulu ve heyecanlı bir törenle Atatürk Havalimanında başladı
AIRBUS'TAN POLİSE HELİKOPTER
Phoenix Polis Departmanı, filosuna beş yeni H125 helikopteri ekliyor
İSTANBUL HAVALİMANI'NA ÖDÜL
İstanbul Havalimanı, dünya havacılık sektörünün en prestijli yayınları ...
 
THY İKRAMI NASIL OLACAK
Türk Hava Yolları’nın özlenen ikramları yurtiçi uçuşlarına geri dönüyor
TEKNOFEST 2021 HEYECANI BAŞLADI
Türkiye’nin En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i ...
İÇ HATLARDA İKRAM KARARI
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, çarşamba gününden itibaren iç hat seferlerinde ...
 
KUYRUK ÜZERİNE OTURDU
United Airlines uçağı Pullman-Moscow Bölgesel Havalimanı'nda kargo boşaltım ...
AIR FRANCE UÇAĞI TEHLİKE ATLATTI
Pekin-Paris seferini yapan Air France uçağında kalkıştan sonra duyulan ...
AYCI THY'NİN BAŞARISINI ANLATTI
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, CNN'de ünlü havacılık uzmanı Richard ...
 
Osman Gazi Baykal
NE KADAR ALÇAKTAN UÇMALI?
Osman Gazi Baykal
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
PROFESYONEL KÜLTÜR VE ETİK BAĞLAMINDA UÇUŞ EKİPLERİNİN AŞI KARŞITLIĞI
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
İbrahim Köktener
AĞAÇLANDIRMADA DRONE TEKNOLOJİSİ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
Engin Aksüt
ACT KAZASI
Engin Aksüt
20210713-muzafferhoca
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
BiR ZAFER ANITI: ISTANBUL HAVALiMANI

BiR ZAFER ANITI: ISTANBUL HAVALiMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
AZAL FİLOSUNU YENİLEYECEK
'ULUSLARARASI' STATÜSÜ ALDI
LUCY UZAYA FIRLATILDI
NE KADAR ALÇAKTAN UÇMALI
PANDEMİNİN ETKİLERİNİ ANLATTI
BOEING'IN TEST PİLOTUNA SUÇLAMA
THY'DE MEME KANSERİ FARKINDALIĞI
CORENDON'DA TİP EĞİTİMİ FIRSATI
JET YAKITI İKMALİNDE BİR İLK
İSTANBUL UÇUŞUNU ARTIRIYOR
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Pazar Pazartesi Salı
15 / 17 °C 15 / 17 °C 15 / 18 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •koronavirüs
  •Airbus
  •Sabiha Gökçen Havalimanı
  •kriz
  •almanya