dacka-01
iga-yeni
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
8 Eylül 2022 Perşembe - 14:43

İSTANBUL'DA HAVACILIK BULUŞMASI

Havayolu ve seyahat firmaları Hitit ev sahipliğinde İstanbul’da buluştu

İSTANBUL DA HAVACILIK BULUŞMASI
SabihaGokcen

Hitit’in her sene dünyadaki havayolu partnerlerini bir araya getirdiği Hitit Partner’s Event pandemi döneminden sonra ilk kez düzenlendi. Havayolu teknolojilerindeki son gelişmelerin ve sektörün geleceğine dair öngörülerin konuşulduğu toplantı Hitit’in ev sahipliğinde Kuruçeşme Divan’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük havacılık teknolojileri ihracatçısı Hitit’in düzenlediği etkinliğe Belçika’dan Pakistan’a, Kazakistan’dan Romanya’ya, Bahamalar’dan Tanzanya’ya birçok ülkeden 200’ün üstünde üst düzey yönetici katıldı.

Küresel havacılık teknolojileri pazarının en büyük isimleri arasında olan Hitit, dünyanın dört bir yanından katılan temsilcilerle sektörün dinamikleri ve gelişmelerini masaya yatırdı. Konferansın önemli konukları arasında IATA Başkanı Mehmet Nane, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ve Fransız astronot Jean-François Clervoy da yer alarak birer konuşma yaptılar.

Hitit’in yapay zeka alanında yakın zamanda iş birliği yaptığı TAZI.ai EMEA Bölge Sorumlusu Cenk Kıral’ın Hitit ile birlikte sunum yaptığı etkinlikte ayrıca düşük maliyetli, hibrit ve ulusal havayollarından üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen panellerde farklı havayolu iş modellerinin pandemiden çıkış öyküleri ve şimdiki durumları ele alındı.

Nevra Onursal Karaağaç: Hitit, pandemiye rağmen son üç yılda partner sayısını yaklaşık üç kat arttırdı

Konferansın açılış konuşmasını yapan Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, tarihte Hitit’lerin imza attığı birçok yeniliğe işaret ederek, kendilerinin de havacılık teknolojilerine yeni bir soluk ve anlayış getirdiklerini, bu yenilikçi yaklaşımın pandemi sürecinde de kendini gösterdiğini belirtti. Karaağaç konuşmasına şöyle devam etti: “Kullandığımız yenilikçi teknolojimiz ile pandemi sürecinde sektörümüzde öne çıkmayı başardık, üç yıl gibi kısa bir sürede partner sayımızı 20’li rakamlardan 60’ın üzerine çıkarttık. Bu başarı, Hitit’in dünya havayolu teknolojileri arasındaki yerini sarsılmaz bir şekilde sabitledi.”

28 yıl önce yolcu sadakat programı ile yola çıkan Hitit’in ilk günden havayolu rezervasyon ve biletleme sistemlerinde dünyanın önde gelen yenilikçi firmalarından biri olduğunu kaydeden Karaağaç, sektörde tek noktadan hizmet “one stop shop” yaklaşımı ile öncü olduklarını belirtti. Büyüme ve yeni ortakların, Hitit için stratejik bir adımı da beraberinde getirdiğine işaret eden Karaağaç, “Önemli kilometre taşlarımızdan biri olan halka arz sürecini bu yılın ilk çeyreğinde başarıyla tamamladık. Yeni paydaşlarımızdan aldığımız kuvvetle yolumuza daha güvenli ve emin adımlarla devam ediyoruz” dedi.  

Mehmet Nane: Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz

Havacılık sektörünün pandeminin ardından yeniden canlandığına işaret eden IATA Başkanı Mehmet Nane, bazı Avrupa ülkelerinde yolcu sayılarının pandemi öncesine ulaştığını kaydetti. Covid döneminde öne çıkan hava kargonun ise önemini koruduğunu kaydeden Nane, IATA’nın son verilerine göre sektörün 2021 yılında 42 milyar dolar kaybettiğini, zararın bu yıl azalarak 9,7 milyar dolara inmesinin beklendiğini ifade etti. Nane, sektörün 2023’te kara geçeceğini öngördüklerini söyledi.

Havacılık sektöründe teknoloji çözüm ortaklığının evlilik gibi olduğunu belirten Nane, “Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz. İyi günde de kötü günde de hep yanınızdadır. 17 yıllık iş birliğimizde Hitit bizim için hep çok iyi bir partner oldu” dedi.

Küresel iş dünyasının hızla değiştiğine dikkat çeken Nane, “Enflasyon yükseliyor, küresel daralma öngörülüyor. Dünya Bankası enerji fiyatlarının 2021’e göre yüzde 50 artmasını bekliyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünya Soğuk Savaş’tan bu yana görülen en büyük coğrafik bölünme ile karşı karşıya bırakıyor. Havacılık sektörü ise bilançolarındaki 650 milyar dolar borç ile mücadele ediyor. Bununla mücadele etmenin yöntemi ise havacılık sektörünün tüm unsurları ile birleşmesinden geçiyor” şeklinde konuştu.

Havacılık sektörünün 2050 yılında kadar sıfır emisyon hedefine ulaşabilmesi için yeni teknolojilere ihtiyaç duyduğunu kaydeden Mehmet Nane, “Bunun yüzde 65’i Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarından (SAF) geçiyor. Ancak bunu da çoğunlukla bir temel gıda maddesi olan tahıldan elde ediyoruz. Şimdi temel konu bunu gıda olarak kullanan az gelişmiş ülkelerden alıp, sektöre mi kaydıracağız. Havacılığın geleceği için bu konuya birleşerek çözüm bulmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Ahmet Bolat: Hitit’e Türkiye’nin hizmet ihracatına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum

Türkiye’nin hizmet ihracatının geçen yıl 55 milyar dolar olduğuna işaret eden Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, bu yıl bu rakamın 80 milyar doların üzerinde beklendiğini söyledi. Bolat, “Bugün burada üç farklı şapkamla bulunuyorum. Öncelikle Hizmet İhracatçıları Birliği açısından bazı veriler paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin hizmet ihracatı geçen yıl 55 milyar dolar oldu. Bu yılki hizmet ihracatının 80 milyar doları aşmasını bekliyoruz. IT ihracatı ise bu yıl 2,5 milyar doları buldu. Önümüzdeki yıl bunun 5 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz. Bir akademisyen olarak ise bizim sektörümüzde optimizasyonun ne kadar zor olduğunu biliyorum. Algoritmaları bir ürüne dönüştürmek nerdeyse bir sanat. Hitit bunu başaran bir şirket. Bu nedenle onlara hem bunu bir Türk şirketi olarak başardıkları için hem de sektör adına tebriklerimi iletiyorum. Eş zamanlı olarak Türk Hava Yolları’nın Yönetim Kurulu Başkanıyım. Türk Hava Yolları olarak bir ihalemiz var. Ben en iyi fiyata en iyi hizmeti almak isterim ve Hitit, bu hizmeti verebilecek şirketlerden biri. Şunu ifade etmeliyim ki, şimdi dijital zekâ zamanı. Hitit’i bu seviyede görüyor, Türkiye’ye ve havacılık sektörüne olan katkıları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kargo taşımacılığı, havayolu şirketlerine can simidi oldu

Özellikle pandemi döneminde yıldızı parlayan ve sektördeki payını gitgide arttırdığı görülen hava kargo hakkında bilgi veren Hitit Ulaştırma Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla Lise ise, şunları söyledi:

“Pandemide insanlar evlerinden çıkamazken, uçaklar kargo hizmetleri sayesinde havalanabildi. Sadece kargo taşımacılığı yapan şirketlerin birim kargo ücretlerini ortalama 3-5 kat arttırması ve buna rağmen yakaladıkları iş hacmi açıkçası onların bile beklemediği bir durumdu. Bu durum yolcu odaklı havayollarını da harekete geçirdi. Yolcu uçaklarında, yolcu taşımaksızın kargo taşımaya başladılar. Koltuklar söküldü, kargolar tabiri caizse, birinci sınıf uçmaya başladılar. Böylece havayolları ihtiyaç duydukları nakit girişini kargo gelirinden elde etmeye başladı. Kaçınılmaz olarak kargo gelirinin toplam havayolu gelirine, IATA ortalaması olan oranı değişti ve yüzde 12’lerden yüzde 35’lere çıktı. Bu değişimle hava Cargo ürünü, ikincil ürün olarak algılanmaktan kurtularak en az yolcu geliri kadar önemli bir kalem olduğunu, özellikle kriz dönemlerinin açık kapısı olabileceğini tüm sektöre gösterdi. Yine IATA’ya göre havayolu şirketleri, 2022’de hava kargo sayesinde 175 milyar dolarlık kazançla rekor gelir elde edecek. Bizler de bu alana önemli yatırımlar yaptık ve kendimize önemli bir alan açtık. Kargo ürünlerimiz dünyanın farklı yerlerinde kullanılmaya başladı. Kargo alanındaki yatırımlarımız devam edecek.”

Tek noktadan hizmet verme ve ekosistem yönetişimi modeliyle rakipsiz!

Havayolu şirketlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen rezervasyondan, operasyona, muhasebeden dağıtım kanallarına uzanan geniş yelpazede çözümleri ile sektörde hizmet verdiklerine işaret eden Hitit Ürün ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semra Kandemir, bu modelin Hitit’i rekabette ayrıştırdığını söyledi. Kandemir, şöyle devam etti:

“Hitit’te benzersiz bir organizasyonumuz var. Hitit olarak yazılım çözümlerimizi geliştirirken partnerlerimizi işin merkezine koyuyoruz. Böylelikle ekosistem yönetişimi modelimizi geliştirdik. Partnerlerimizden gelen geri bildirimler ve talepler Ar-Ge çalışmalarımızda büyük rol oynuyor. Gerçek bir ekip çalışması sonucu sektörde dikkat çeken işlere imza atıyoruz. Öte yandan 2022 yılına da yaratıcı stratejileri ürün geliştirme sürecimize entegre ederek başladık. Bu yıl yatırım yaptığımız önemli alanlardan biri yapay zeka destekli uygulamalar… Yapay zeka destekli makine öğrenimi sistemleri ve yazılımları konusunda faaliyet gösteren TAZI ile seyahat ve havacılık sektörünün dijital dönüşümü için önemli bir adım attık. İki şirket arasında yapılan anlaşma ile TAZI’nin yapay zeka teknolojileri ve makine öğrenimi, Hitit’in yazılım çözümlerinde kullanılacak.”

Havayollarının farklı dağıtım kanallarının konuşulduğu günde, IATA’dan Sektör Dağıtım Kanalları Programı Kıdemli Müdürü David Rutnam ile yapılan konuşmada gelişen teknolojiler tartışıldı. Acentalara yönelik de açılımlar yapan Hitit bu alanda pandemiyle hızlanan değişiklikler ve Hitit’in hedeflerinden de bahsedildi.

115 bin öğrenciyi masa tenisi ile buluşturduk

Hitit’in, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı Sürdürülebilir Küresel Amaçlar’a hizmet eden bir iş felsefesine sahip olduğunu aktaran Nevra Onusal Karaağaç, “Kazandığımızı toplumla paylaşmak adına, Üniversitelerle yaptığımız iş birlikleri sayesinde eğitimde eşitliğin yanı sıra, “Uçan Raketler” projesi ile pandemiye rağmen 115.000 ilk ve orta öğrenim seviyesindeki öğrenciyi de masa tenisi ile tanıştırmış, spor ve sağlıklı yaşam için de varım demiş bir firmayız. Yani Hitit bir teknoloji firması olmasının yani sıra, sunduğu çözümlerdeki karbon ayak izi hesaplamalarıyla, eğitime, spora, doğaya, sürdürülebilir, daha iyi bir dünyayı hedefleyerek ilerlemeyi de içselleştirmiş bir strateji ile yönetiliyor” dedi.

 
ÇALIŞANINI MAĞDUR ETMİYOR
 
BİLET FİYATLARI ARTTI
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÇALIŞANINI MAĞDUR ETMİYOR
SunExpress, ekiplerinin yeni üslerine geçişlerini maddi manevi paketlerle destekliyor
EMIRATES'TE YENİLENEN A380
Emirates, yenilenen A380’lerle Aralık ayından itibaren Premium Economy ...
‘BOOM’ PROJESİNDE AYRILIK
Rolls-Royce, Boom'un Süpersonik Uçak Projesi'nden ayrıldığını duyurdu
 
SİVRİHİSAR'DA BÜYÜK BULUŞMA
17-18 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek SHG Airshow / Sivrihisar Hava ...
AEROFLOT’TAN DEV SİPARİŞ
Aeroflot Group, 339 Rus yapımı uçak için satın alma anlaşması imzaladı
'SAYGI GÜLÜMSETİR' KAMPANYASI
Sabiha Gökçen’den "havacılık çalışanlarına saygı" kampanyası
 
SİBER GÜVENLİK ÇALIŞTAYI
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havacılık sektöründe siber güvenlik faaliyetleri ...
YAZ SEZONUNDA 10 MİLYON YOLCU
Emirates bu yaz 10 milyonun üzerinde yolcu taşıdı
İSRAİL İLE HAVACILIK ANLAŞMASI
İsrail Başbakanı Yair Lapid, Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladıklarını açıkladı
 
Osman Gazi Baykal
ŞİŞME UÇAK (Inflatoplane)
Osman Gazi Baykal
Engin Aksüt
LİYAKAT VE SİYASET -2
Engin Aksüt
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
UÇUŞ HEKİMLERİ VE HAVACILIK PSİKOLOGLARININ BİLİMSEL ETKİNLİKLERİ
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
digitaldalga
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
EMIRATES DENEYİMLİ PİLOT ARIYOR
AIR CANADA PİLOTLARI EYLEMDE
ÇIPLAK 'HOMELESS' ŞAŞKINLIĞI
THY'DEN 'HAVA DURUMU' UYARISI
SAS BOEING 737'YE VEDA EDİYOR
RUSYA'DAN 'EL KOYMA' ÖNLEMİ
İNSAN KAÇAKÇILARINA GÖZALTI
PEGASUS 100. UÇAĞINI TESLİM ALDI
ZİMBABVE'DE UÇAK DÜŞTÜ: 6 ÖLÜ
LA GUARDIA SULAR ALTINDA
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Pazartesi Salı Çarşamba
19 / 23 °C 18 / 23 °C 18 / 23 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •test
  •kriz
  •United Airlines
  •Baykar
  •Antalya