Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap  |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle 26 Haziran 2019 Çarşamba 
 
iga-2019-1
Unifree-2019
Ana Sayfa Havacılık Haberleri Röportaj Türkiye'den Dünyadan Videolar Seyahat Rotası
   
  Şeref Sezgin seref737@gmail.com  
40 BİN FEET'TE KUŞA ÇARPMAK MÜMKÜN MÜ
29 Mayıs 2017 Pazartesi

İlk önce sorunun cevabıyla başlayayım: Evet mümkün!..

Kuş gibi uçmak, her insanın hayalidir. Gökyüzünde uçaklarımızın çok sık karşılaştığı “kuşa çarpmalar” milyonlarca dolarlık hasarlara sebep olmakta. Ticari bir uçuş, 30 bin-40 bin feet'lik bir yükseklikte yapılmaktadır. Fakat bazı kuşlar bu yüksek irtifalara kolayca erişebilirler. Uçaklar için her uçuşumuzda bu risk vardır.

Pek çok canlı bu yükseklikte nefes alamaz. Bunun nedeni atmosferde yükseklere çıkıldıkça havadaki oksijen oranının azalmasıdır. Bu durum yükseklerde soluk almayı güçleştirir. Normal bir insan 10 bin feet (3 bin metre) üzerindeki irtifalarda pek yaşayamaz. Fakat Şili gibi ülkelerde 18 bin feet’lerde doğup yaşamını sürdüren insanlar vardır. La Paz deniz seviyesinden yaklaşık 4 bin metre yüksektedir.

Basit anlatım ile; deniz seviyesinde hava basıncı 760 mm cıva (Hg)'dır. 1500 metrede ise basınç 641 mmHg, 8000 metrede ise 284 mmHg 'ya düşer. Dolayısıyla biz yeryüzünde kilometrelerce kalınlığında atmosferin ağırlığı (belli bir basıncı) ve yoğunluğu altında yaşıyoruz.

Oksijen havada yüzde 21 oranında bulunur. Yükseklikle birlikte oksijenin bu yüzdesi değişmez, fakat hava "inceldiği" için onun da basıncı düşer, böylece belli bir hacimdeki oksijen molekül sayısı azalır. Yükseklikle orantılı olarak solunan havadaki oksijen azalır. 2000 metreden sonra oksijen seviyesi deniz seviyesinin yüzde 79'una iner. 3000 metreden sonra normalin 2 katı sıklıkta nefes alınmaya başlanır.

Bizim de bir tepeye ya da dağa çıktığımızda zorlukla nefes almamızın nedeni budur. Dolayısıyla atmosferin bu denli seyrek olduğu bir yükseklikte uçan kuş, daha hızlı kanat çırpmak zorunda kalacaktır. Çok kanat çırpmak için de kuşun daha çok oksijen yakması gerekecektir. Bu ise kuşun işini çok zorlaştıracak bir durumdur. Ancak kuşlar binlerce metre yükseklikte uçsalar da hiçbir zaman bir zorlukla karşılaşmazlar. Çünkü bu hayvanların ciğerleri, yükseklerdeki seyrek oksijenden en yüksek oranda faydalanabilecek şekilde kırmızı kan hücresi fazla olarak yaratılmıştır.

Dünyanın en yüksek uçan bilinen 10 kuşu:

1- Ruppell's Griffon Akbabası - Ruppell’s Griffon Vulture 37 bin feet

37 bin feet (11.277 m)'lik bir rakımda uçan Ruppell's griffon akbabası şimdiye kadar kaydedilen en yüksek uçan kuştur. Zemine kıyasla böyle yüksek bir irtifada oksijen varlığı çok daha azdır. Ancak, Ruppell'in akbabasının vücudu, özel bir hemoglobin türü içerir ve oksijen alımını daha etkili hale getirir.

Ruppell'in grifon bir çeşit akbabalar ailesinin bir üyesidir. Yaklaşık 1 metre uzunluğunda ve 7-9 kg ağırlığında. Ruppell'in akbabasının kanat açıklığı 2.3-2.5 metre arasında. Saatte 22 mil hızla uçabilirler ve saatlerce havada kalabilirler.

2- Common Crane 33 bin feet (10,058m)

Dünyadaki ikinci en yüksekten uçan kuştur. Himalayalarda 33 bin feet yükseklikte uçtuğu biliniyor. Avrupa ve Asya'nın kuzey bölgelerinde yaşarlar. Orta boy kuşun kanadı 1.8-2.4 metredir.

3-Bar-headed Goose –(bir çeşit kaz ) 29 bin feet (8,839m)

Everest Dağından 29 bin feet irtifada göç eden bir kuştur. Bu tür kazlar Orta Asya'ya özgüdür. Hava basıncının oldukça düşük olduğu Himalaya tepelerinde uçmak için mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır. Bar-Headed Goose, diğer kazlara göre daha yüksek akciğer kapasitesine sahiptir. Vücudunda daha fazla kırmızı kan hücresi bulunur ve uçuş sırasında kalp debisini artırabilir.

Orta Asya'da yüksek irtifa göllerinde yaşarlar. Kışın bu kazlar Güney'e göç ederler. Göç sırasında tek bir günde 1000 kilometre mesafeyi geçebilirler.

4-Whooper Swan – kuğu--27000 feet (8,229 m)

Whooper kuğu, büyük bir göçmen kuştur. Sular altında otlak, sulak alan, göl ve Güney Asya'daki göletlerde yaşarlar. Kış mevsiminde kuğu kuşları Danimarka, Almanya ve İngiltere'ye göç ederler. Göç sırasında, binlercesi büyük sürüler oluştururlar. Kışlama gerekçesiyle yolculuklarında V biçiminde uçarlar. Whooper kuğu genellikle göç sırasında 8 bin feet yükseklikte uçarlar. Deniz seviyesinden maksimum 27 bin feet yüksekliğe ulaşabilirler.

5-Alpine Chough – 26 bin 500 feet (8,077m)

Diğer adı ile Alp tavuğu orta büyüklükte dağlık bir bölgede yaşayan kuş olup, Güney Avrupa ve Orta Asya'nın yüksek dağlarında yaşamaktadır. 21 bin 300 feet'lik bir yükseklikte yuvasını yaparlar. Bu kuş türü ince atmosferde yaşamak için mükemmel bir şekilde yaratılmıştır. İnanılmaz uçuş becerileri vardır. Alp dağları ve Himalayalar’ın yüksek tepelerinde kolayca uçarlar. Bu kuş maksimum 26 bin 500 feet yüksekliğe ulaşabilir.

6- Bearded Vulture – Sakallı Akbaba- 24 bin feet (7,315 m )

Sakallı akbaba, Güney Avrupa'nın dağlık bölgelerinde yaşayan büyük bir akbaba çeşididir. 5-7 kg ağırlığında olabilirler. Ayrıca 2.5-2.7 metre kanat alanı vardır. Güçlü, geniş kanatları, sakallı akbabaları dağlık alanlarda zeminden 24 bin feet yükseklikte uçma yeteneğine sahiptir. Sakallı akbabalar, aynı zamanda 'kemik yiyen' olarak da bilinirler, Küçük kemiklerin tümünü yutarlar. Sakallı akbabanın mide asidi kemik parçalarını kolaylıkla sindirebilir.

7- Mallard – (ördek cinsi ) 21 bin feet (6,400 m)

Mallard, Kuzey Amerika'da ve Avrupa'da bulunan göçmen bir vahşi ördektir. Mallard ördekleri, gökkuşağı-yeşil kafa ve parlak sarı gövdesi dikkat çekicidir. Kışın başlamasından önce ördekler, Güney'e göç ederler. Mallard ördekleri genellikle 1000-4000 feet yükseklikte seyahat eder. Fakat aynı zamanda 21 bin feet'de uçmak onlar için gayet normaldir.

8- Bar-tailed Godwit – 20 bin feet (6,096 m)

Çubuk kuyruklu tanrıça, kendine özgü uzun bir gövde ile güçlü göçmen kuştur. Alaska ve Sibirya'da yetişirler. Avustralya ve Yeni Zelanda'da kışlarlar. Bilinen en uzun süreyle kesintisiz göç edebilen kuşlar olarak bilinirler.

Alaska'dan Güney'e yapılan epik yolculuk sırasında, Bar-Tailed Godwit yaklaşık 11 bin kilometreyi dinlenmeden tek seferde uçabilirler. Bu şaşırtıcı kuşlar, sadece yedi veya sekiz gün içinde böyle uzun bir rotayı tamamlarlar. Uçuş sırasında en fazla 20 bin feet yüksekliğe ulaşabilir. Aerodinamik bir vücut şekli olduğundan daha az hava direnci hissederler.

9- White Stork-(Beyaz Leylek) – 16 bin feet (4,876 m )

Beyaz leylek, 45 cm. kadar çıkan uzun boyunlu bir kuş türüdür. Avrupa'daki ve Batı-Orta Asya'daki sıcak bölgelerde yaşarlar. Beyaz leyleklerin kanat açıklığı 2.3 metredir ve tüyleri genelde beyaz renktedir.

Beyaz leylekler güçlü göçmen kuşlardır. Kış sezonunu tropik Afrika'da geçiriyorlar. Göç sırasında binlerce üyeden oluşan büyük sürüleri oluşturuyorlar. Beyaz leylekler, azami 16 bin feet yüksekliğe kadar ulaşabilirler.

10- Andean Condor –15 bin feet (4,572 m)

Andean Condor, Güney Amerika'daki yüksek tepelerdeki ve çimenlik ovalarda yaşayan büyük bir yırtıcıdır. Ağırlığı 15 kg'a kadar çıkabilir. 3 metre kadar kanat açıklığı vardır. 15 bin feet yükseklikte uçarlar. Andean Condor , aynı zamanda iktidar, özgürlük ve sağlığın simgesi olarak görülüyor . Aynı zamanda Bolivya, Kolombiya, Şili ve Ekvador'un ulusal kuşu. Maalesef, görkemli Andean Condor nesli tükenmekte olan bir türe ait. Avlanma ve yaşam alanlarının kaybolması başlıca nedenlerdir. Mükemmel görme yeteneğine sahiptirler.

Bu kuşların dışında çok özellikleri olan bir kuş var: Albatros...

Albatros durmadan dinlenmeden 15 bin km. uçabilen tek kuştur.

Dev kanatlara sahip olan Albatros, bu kanatlarının getirdiği bir dezavantaja sahiptir. Kanatlarını açınca ortaya çıkan heybetiyle kargo uçaklarına benzer bir görünüme kavuşan bu kuş, aynı bu uçaklar gibi önce hız kazanmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle uçabilmek için bir süre yerde koşmak zorunda kalır.

Albatros kuşunun kanat açıklığı 3,5-4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağırlığı ise 8-10 kg.dır. Bir albatros, yavrusuna tek bir öğün yiyecek getirebilmek için 15 bin kilometreden fazla uçabilir. Fakat yolculuk sonunda kilosunun yüzde 75’ini kaybeder. Doğadaki en uzun kanatlara sahip olan albatroslar, kanat çırpmaksızın yüzlerce kilometre boyunca gökyüzünde süzülerek okyanusları aşar, dünyayı dolaşırlar. 50 yaşına gelmiş bir Albatros’un, en azından 6 milyon kilometre uçmuş olacağını söyleyebiliriz.

Albatroslar yukarıya doğru yükselen hava akımlarını ve rüzgarı kullanarak, onların yönünde ilerler. Rüzgarın içinden zikzaklar çizerek bir dalganın tepesinden diğerine geçerek hareket eder, tek bir kanat bile çırpmadan saatlerce su üstünde uçabilirler. Albatroslar yaşamının hemen hemen yüzde 90’ını denizlerde geçirmektedir. Yalnızca üreme dönemlerinde karalara inmek zorunda kalmaktadırlar. Albatros kuşunun genel olarak Antartika buzullarından başlayıp 60. enleme kadar olan alan içerisinde yaşadığı bilinmektedir. Ancak bazı zamanlarda özellikle de üreme dönemlerinde Ekvatora yakın karalarda görülmeleri mümkündür.

Kaynak:

http://animals.nationalgeographic.com/animals/birds/

https://www.nature.org/

https://www.allaboutbirds.org/


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 13 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
A. T. plt
30 Mayıs 2017 Salı 08:05
Bilgi paylaşımı için teşekkürler, güzel bir konu. Havacılar mutlu olmamışlardır. Sadece kendilerinin yüksekte yalnız olduklarını düşünmesinler bari.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Alp Altan
30 Mayıs 2017 Salı 00:22
6000m de kuş olacağı aklıma gelmezdi. Keyifli yazınız ve bu ilginç bilgiler için teşekkürler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
İsmail Konukoğlu
29 Mayıs 2017 Pazartesi 20:36
Çok enteresan bir konu. Elinize sağlık. Çok teşekkürler. Şeref bey hep can alıcı konular. Başarılar.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
YUNUS NADİ
29 Mayıs 2017 Pazartesi 18:11
Demekki herzaman tek motora kalma ihtimali var. Eğitimler çok önemli. Tüm uçucu arkadaşlara başarılar, Allah kaza bela vermesin.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Erden
29 Mayıs 2017 Pazartesi 16:50
Şeref Kaptan, Bu yazınızla bilgi dağarcığımıza yeni ve detaylı bir konuyla katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim . Saygılarımla
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Dr. M. ÇETİNGÜÇ
29 Mayıs 2017 Pazartesi 16:22
Çok ilginç ve bilgilendirici bu yazı için teşekkür ederim.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Ömer
29 Mayıs 2017 Pazartesi 15:44
Fenerbahçe'yi Manchester deplasmanına götüren Borajet uçağına da yüksek irtifada kuş çarpmış ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye acil iniş yapmıştı.O zaman da o irtifada ne "kuşu" şeklinde yorumlar yapılmıştı.Demek ki olabiliyormuş
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
SELMA
29 Mayıs 2017 Pazartesi 14:36
Çok ilgimi çeken bir konu yazı için teşekkürler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
Nurettin Alas
29 Mayıs 2017 Pazartesi 12:26
Ben 21000 feette uçarken bir kuş görmüştüm. Ama cinsini anlayamamıştım. Güzel bir yazı olmuş. Kutlarım 👍
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Ali ÖZER
29 Mayıs 2017 Pazartesi 11:29
Şeref Hocam, Yine çok ilginç bir konu yakalamışsınız. Tebrikler. Sayenizde uçakçılıkla ilgili bir çok yeni konuda bilgileniyoruz. Elinize sağlık,
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
 
HAMDİ TOPÇU’NUN DÜNÜ VE BUGÜNÜ
 
İbrahim Köktener
 
 
GÖKYÜZÜNDE İLK YAKIT İKMALİ VE GELİŞİMİ
 
Osman Gazi Baykal
 
 
UCUZ HAYATLAR
 
Faruk Sayılır
 
 
HAVACILIKTA GÜRÜLTÜ VE VİBRASYON
 
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
 
 
ACT KAZASI
 
Engin Aksüt
 
 
HAVACILIKTA DEVRİM: IRIDIUM NEXT SATELLITES
 
Şeref Sezgin
 
 
TAVAN FİYAT SADECE BİR PRENSİP ANLAŞMASIDIR
 
Tuğba İncel
 
 
EYLEM NEDEN AÇILIŞA YAKIN TARİHTE BAŞLADI
 
Cem Gök
 
 
2016'DA İŞÇİ HAREKETİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
 
Erhan Bilgin
teferic
  SON YORUMLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
FOTOĞRAFLARLA ''BÜYÜK GÖÇ''

FOTOĞRAFLARLA ''BÜYÜK GÖÇ''

  VİDEO GALERİ
A330 BÖYLE BATIRILDI

A330 BÖYLE BATIRILDI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
BİLAL EKŞİ DREAMLİNER'I İNCELEDİ
THY'NİN İLK DREAMLINER UÇAĞI GELDİ
İSTANBUL'DA DRONE ALARMI
BOEING'DE 737MAX İÇİN PARK YERİ SORUNU
SPACEX ROKETİ OKYANUSA DÜŞTÜ
SABİHA GÖKÇEN'DEN KAZABLANKA'YA UÇUYOR
THY'DEN YENİ ÇOCUK SEYAHAT KİTİ
THY'NİN DREAMLINER'I GELİYOR
THY PORT HARCOURT'A UÇUYOR
HAVACILIKTA DEVRİM: IRIDIUM NEXT SATELLITES
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Atatürk
  İstanbul S. Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Çarşamba Perşembe Cuma
23 / 30 °C 23 / 28 °C 20 / 29 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta
 

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •İstanbul Havalimanı
  •motor
  •motor
  •motor
  •İran