iga-2020-1
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
   
  Osman Gazi Baykal ogba3234@hotmail.com   
RUDOLF HESS GİZEMİ
19 Ağustos 2019 Pazartesi

Walter Richard Rudolf Hess (1894-1987) başlangıçta Nazi Almanyası’nın önde gelen isimlerindendi. 1925 yılından itibaren Hitler’in özel sekreterliğini yapmış, kuruluşundan beri Nasyonal Sosyalist İşçi Partisini temsilen parlamentoda milletvekili idi. Daha sonra Hitler’in “Kavgam” isimli kitabının yazımında yardım etmişti. Kısaca Hitler’in çevresindeki en güvendiği kişilerden biri olmasına rağmen politikada herkesin başına gelebildiği üzere, zamanla III. Reich içinde yıldızı sönmüştü: 1930 yılında çok aşırı hırslı Martin Bormann, R. Hess’in yardımcılığına atanmıştı. Bundan sonra parti içinde ve Hitler’in gözünde R. Hess’in nüfuzu -M. Bormann’ın gayretkeşliğiyle- gittikçe azalmıştı.

R. Hess 10 Mayıs 1941 günü inanılmaz İngiltere uçuşunu gerçekleştirmişti. Messerschmitt Me-110 tipi uçakla Bavyera’dan İskoçya’nın karanlığında tek başına uçarak, planladığı hedefinin 12nm civarında paraşütle atlamıştı: R. Hess’in hedefi, önceden tanıştığı Hamilton dükünün Eaglesham yöresindeki eviydi. Kendisini uçak enkazında bulup evine getiren civardaki çiftçilerden David Mclean, hem çay sunmuş hem de yetkililere haber verdikten sonra onu bir tür gözaltına almıştı. Olaydan çevredekiler haberdar olunca yöreden ülke geneline inanılmaz bir spekülasyon, topluma hızla yayılmıştı.

Olayın duyulmasıyla felaket teorileri hemen gündeme oturmuştu: R. Hess’in söyledikleri İngiliz gizli servisi için yemdi, Hamilton dükü Nazi sempatizanıydı, uçaktaki pilot R. Hess’in kötücül ikizi hatta hayaletiydi. O sıralarda istihbarat subayı ve ileride James Bond karakterini yaratacak olan Ian Fleming’in planladığı bir tür tuzaktı ve kraliyet ailesi de bu olaylar şemasında yer almaktaydı…

R. Hess’in sıkıntısı sadece yere inerken kırılan bacağının ağrısından gelmemekteydi. Ertesi günü Hamilton dükü onu tanımadığını yetkililere söylemişti! R. Hess teklifini (!?) tutuklandıktan sonra yetkililere açıklamıştı: 1919 yılında imzalanan Versay antlaşmasında Afrika’da zorla el konulan Alman kolonilerinden birinde Hitler’in, “Özgür Almanya Oluşumunca” teslim edilmesiyle İngiliz imparatorluğunun güvenliği sağlanacaktı! 1936 Berlin Olimpiyatlarında tanıştığı o sırada Clydesdale markisi -daha sonra Hamilton dükü- aracılığıyla da kraliyet ailesi üyeleriyle görüşmeyi planlamıştı.

R. Hess Londra’ya sevk edilmiş ve başbakan W. Churchill ve Kraliyet ailesi üyeleriyle tanışmadan önce bir psikolog tarafından ciddi muayeneden geçirilmişti. Ardından da savaş tutuklusu olarak hapse girmişti. Bir ara İngiliz yetkililer R. Hess’i bir uçağa bindirip Almanya üzerinde paraşütle atmak gibi ilginç fikirler de düşünmüşlerdi. Savaşın sonuna kadar İngiltere’de hapis yatan R. Hess, daha sonra Nürnberg Savaş Suçları Mahkemesinde 1946 yılında yargılanıp müebbet hapis hükmüyle cezalandırılmıştı. Cezasını Berlin’in Spandau hapishanesindeki hücresinde 1987 yılında intihar edinceye kadar çekmişti. Bazı çevrelerde R. Hess’in hücresinde öldürüldüğü inancı hiç değişmemişti!

1939 yılında II. Dünya savaşı başlarken R. Hess, Hitler’in yanındaki güvenilir pozisyonunu Martin Bormann’a kaptırmıştı: Savaş ilerledikçe siyasi gücü gittikçe azalmıştı. Bu durumda savaşı sona erdirebilmek için Hitler’in bilgisi (?!) olmaksızın İngiliz yetkililerle bir şekilde irtibata geçip inanılmaz barış planını uygulamak için yollar aramıştı.

Rudolf Hess Nazi üniformasıyla

Aslında R. Hess, İngiltere uçuşu için planlamaya epeyce önceden başlamıştı. Kendisi oldukça deneyimli ve yetkin bir pilottu. 1934 yılında Almanya’nın en prestijli ve bir o kadar tehlikeli hava yarışını kazanmıştı. Ayrıca deneyim ve inceleme amacıyla Hitler’in özel pilotu Hans Baur ile 20’den fazla uçuş yapmıştı. Hans Baur’dan uçuşa yasak bölgeleri gösteren harita talebi de karşılanmıştı. 11 Ocak ve 18 Mart 1941 tarihli son iki uçuşunda Kuzey Denizine doğru açılmış ancak motor arızası nedeniyle geri dönmüştü.

 R. Hess’in uçuş öyküsü ve sonrasındaki gelişmelerde başarısızlık olup da Hitler tarafından öğrenildiğinde, onun öfkesini azaltmak için kendisini deli veya aklını iyice kaçırdığını sanısını veren bir mektubu arkasında bırakmıştı. Emir subayı Pinsch’e son iki deneyim uçuşundan sonra teslim edilen gizli mektubu, kalkışından beş saat sonra Hitler’e vermişti. Hess kendini korumak için bu önlemi alırken, Hitler planın tamamını tüm delilleriyle öğrendiği zaman onun için iç politikada manevra yapacağı çok önemli bir alan da sağlamıştı. R. Hess’in kaçışı ve sonraki gelişmelerin bir kısmı BBC radyosunda yayınlanınca Nazi yönetimince Alman basınında akıl hastası bir adamın çılgın girişimi olarak sunulmuştu. Aynı anda Hitler ve diğer Nazi liderleri onu hain ilan ederken kesinlikle aklını kaçırdığını iddia etmişlerdi. Nazi Propaganda Bakanı J. Goebbels, bu girişimin Alman halkının moralini bozmayı hedeflediğini belirten radyo, sinema ve basılı yayın organlarında birçok haber programları düzenlemişti.

R. Hess’in uçağının enkazı

R. Hess’in ilk sorgulamasını takiben Hamilton dükü ifadedeki tüm iddiaları reddedince girişim tamamen tersine dönmüştü. Hamilton dükünün R. Hess’i tanıdığını inkâr eden haberlerin Almanya’ya gelmesi üzerine Hitler’in çileden çıktığı belirtilmişti. Ayrıca Hitler’in karargâhında R. Hess’in gidişi hakkında yapılan dedikodularda (elbette her zamanki gibi gizli kalması koşuluyla) onun yanında, Hitler’in onayladığı İngiltere’yle barış koşulları hakkında bir memorandum bulunduğu dile getiriliyordu. Memorandumun ana fikri İngiltere’nin Almanya Sovyetler Birliğine (bugünkü Rusya) karşı harekâtına karışmaması, bunun karşılığında İngiltere’nin sömürgelerindeki varlığını korunması, Akdeniz’deki egemenliğine Almanya’nın karışmama garantisini getiriyordu. R.Hess’in barış girişiminde Hitler’in gizli onayı olduğu varsayımı her zaman gündemde olmuştu. Nitekim R.Hess’in karısına hiçbir şekilde karışılmadığı gibi çiftliğinde yaşarken aralıklı yüklü tazminatlar ödenmişti.

SS istihbaratının yöneticisi Reinhard Heydrich, R. Hess’in İngiltere uçuşu için eskort (eşlikçi) uçaklar tahsis etmişti. Öğleden sonra Münih yakınlarındaki askeri meydandan havalanmış, Köln’de yakıt ikmali molası vermişti. Köln’deki yakıt ikmalini tamamladıktan sonra Heydrich’in liderliğindeki dört avcı uçağıyla birlikte uçuşa başlamıştı. Himayeli uçuş, Kuzey Denizinin yarısına kadar sürmüştü. Heydrich ve diğer avcı uçaklarının tüm Kuzey Denizini kat edip İskoçya’ya kadar eşlik uçuşundan sonra Norveç’e geri dönebilecek yakıt kapasiteleri ve seyrüsefer donanımları yoktu. Heydrich’in yapmak istediği, olabildiğince R. Hess’i yıldırma, hatta korkutma amacını güderek Hitler’in haberdar olduğu girişimi (?!) engellemekti. Eğer R. Hess uçuş esnasında denize zorunlu iniş yaparsa veya paraşütle atlarsa konumunu belirlemek ve deniz uçaklarına aracılık yaparak kurtarma operasyonu için gerekli koordineyi sağlamak gibi görev üstlendiğini anılarında ifade etmişti! Yolun yarısında bazı problemler (?!) yaşadığını ifade eden Heydrich ve diğer uçaklar geri dönmüştü. Ren nehri ve Kuzey denizi üzerinden sadece harita üzerine çizili rotayı takip ederek gece karanlığında planladığı varış noktasına 12nm kala yakıtsızlıktan paraşütle 22.30 sularında atlamıştı. Bavyera’dan İskoçya’ya uçuşu yaklaşık 1.000nm sürmüştü. Bu rotayı seçerken gelişmekte olan İngiliz radarları, av uçakları ve uçaksavar birliklerini atlatmayı düşünmüştü. Aynı gece Londra’ya Almanlar’ın yoğun bombardımanı da sürmüştü.

Yalnız olarak uçuşuna devam eden R. Hess, artık İngiltere Krallığının bir bölümüyle Nazi Almanya’sı arasında barış görüşmeleri düşüncesine daha çok yaklaştığını hissetmişti. Buna karşın Başbakan W.Churchill bu tür görüşme ve pazarlıklara kesinkes karşıydı. Bunu bilen Hess, salimen indikten sonra W. Churchill ve onun gibi düşünenleri atlayarak, kral VI. George ile doğrudan görüşebilmenin yollarıyla ilgili ipuçları da bulmuştu.

Ancak R. Hess’in öyküsü yere indikten sonra bambaşka biçime dönüşmüştü. 1942 yılında iki adet R. Hess’in İngiltere’de gözaltında tutulduğu gizlice konuşuluyordu! 1943’de gerçek R. Hess gizlice İskoçya’dan sevk edilirken, sahte ikizinin de Alman ajanlarınca hapisten kaçırılmak için birkaç teşebbüste bulunulmuştu.

Messerschmitt Bf-110

Öte yandan Kent dükü, R. Hess’in uçuşundan önce İngiliz Kraliyet ailesinin bir bölümüyle Hitler’le barış görüşmeleri teşebbüsü için girişimlerde bulunmuştu. Ardından İzlanda’ya moral desteği amacıyla bir uçuş yaparken Kent dükünün uçağı talihsiz bir şekilde İskoçya üzerinde infilak etmişti! Bu olay dükle R. Hess’in birlikte İsveç’e uçarak gizlice barış görüşmesi planlarını engellemek için doğal bir kaza olmayan, hangi istihbarat servisinin sorumluluğunu üstlendiği bilinemeyen bir musibetti…

1943 yılında Stalin’le W. Churchill arasındaki görüşmelerinde ısrarla R. Hess’in uçuşunun amacını soran Stalin’e İngiltere Başbakanı “Bir açıklamada bulunduğum zaman bunun gerçek olduğunun kabul edilmesini beklerim” demişti. Bunun üzerine Stalin’de “Ama istihbarat servisim bile bana her şeyi söylemiyor” diye kurnazca bir cevap vermişti.

II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra Nürnberg duruşmalarına R. Hess tek başına, ayrı bir davayla katılmıştı. Delil ve ispatlama amacıyla Hitler’in Hava Kuvvetleri Komutanı Hermann Göering’e R. Hess sorulmuştu: Cevabında: “Hangi Hess, sizin Hess? Bizim Hess? R. Hess burada!” diyerek spekülasyonları doğrulamıştı. Öte yandan R. Hess’in duruşmalarda “Hiçbir şeyden pişman değilim” ifadesi önemliydi. İlginçtir ki R. Hess, ne Nazilere (Hitler ve Martin Bormann vb.) ne de İngilizlere (W. Churchill ve diğer hükümet üyeleri) yaranamamıştı.

R. Hess’in ikizi söylencesine hem İngiliz hem de Alman makamları sahip çıkmamışlardı. Bir iddiaya göre gerçek R. Hess İngiltere’de öldürülmüş ve yerine ikizi geçmişti. Bundan sonra Alman ajanlar onu bir kez kaçırmaya çalışmış ama başarısız olmuşlardı.

Nürnberg mahkemesinde ömür boyu hapse mahkûm edilmesine rağmen seksenli yıllarda batılı devletler çok yaşlandığı için affedilmesini önermişlerdi. Ancak Ruslar ve İngilizler af teklifini asla kabul etmemişti. Bir rivayete göre R. Hess’in hapishanede intihar etmeyip İngiliz gizli servisi tarafından ölümünün sağlandığıdır! Teoriye göre Berlin’de bulunan Spandau hapishanesinin tek mahkûmu olan Hess’in sayesinde İngilizler, bölgenin yönetimini o sıralarda Federal (Batı) Almanya’ya devrini engelleyen Ruslara karşı eylemi olarak nitelendirilmiştir. Nitekim R. Hess’in ölümünden sonra hapishane tamamen yıkılmış ve bölge yönetimi Federal Almanya’ya geçmişti. Spandau hapishanesinin yerine hemen bir AVM(!?) yapılmıştı…

Tüm spekülasyonlara rağmen R. Hess’in uçuşu, II. Dünya savaşının en ilginç ateşkes-barış görüşmesi girişimlerinden en önde geleniydi...

Faydalanılan Kaynaklar:

*The Flight of Rudolf Hess (Roy Conners Nesbit & Georges Van Acker-The History Press, 2007)

*Rudolf Hess: A New Technical Analysis of the Hess Flight, May 1941 (John Harris & Richard Wilbourn-Spellmount, 2014)

*Hitler-Hess Deception (Martin Allen-Element, 2010)

*Double Standarts: The Rudolf Hess Cover-Up (Lynn Picknett & Clive Prince & Stephen Prior-Sphere, 2002)

*The Loneliest Man in the World (Eugene K.Bird-Ishi Press, 2010)

*Hess and the Penguins: The Holocaust, Antartica and the Strange Case of Rudolf Hess (Joseph P.Farrell-Adventures Unlimited Press, 2017)

*Flying’s Strangest Moments (John Harding-Robson Books, 2006)

*Hitler’in Pilotu (Hans Baur-Karakutu Yayınları, 2005)

*Hitler Kitabı (Henrik Eberle & Matthias Uhl-NTV Yayınları, 2009)

*2.Dünya Savaşının Bilinmeyenleri (Esin Akan-Kastaş Yayınevi, 2014)

*www.smithsonianmag.com

*www.thehistorypress.co.uk

*www.quora.com

*www.scotsman.com

*www.spiegel.de


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Mustafa
30 Ağustos 2021 Pazartesi 09:53
Rudolf Hess hakkında okuduğum en açıklayıcı, mantıklı çalışma. Emeğiniz için teşekkür ederiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
AHMET İŞSEVER
13 Mayıs 2020 Çarşamba 02:20
Bir kronoloji eserinde Mayıs ayı bu olayın tarihine rastlayınca kısa bir metinden yalnızca uçakla İngiltere'ye indiğini okudum ve merak ettim neler olduğunu. Derlenen olaylar zinciri başında adamın Mısır doğumlu olmasına da bir ilgi doğdu doğrusu. İyi günler dilerim. Esen kalın.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Kemal
19 Ağustos 2019 Pazartesi 13:22
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bilgilerin neredeyse çoğunu bilmiyordum. Vakit ve emeğinize sağlık, teşekkürler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
YORGUN ARGIN PİLOTLAR
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Osman Gazi Baykal
KUTUP UÇUŞLARI
Osman Gazi Baykal
İbrahim Köktener
RAUF
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
Engin Aksüt
ACT KAZASI
Engin Aksüt
20210713-muzafferhoca
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
EĞİTİM UÇUŞUNDA DÜŞTÜ
UÇAKTA 'TURKEY' YAZISI DEĞİŞTİ
İGA'DAN ÖRNEK BİR PROJE
AIRBUS'A YENİ SİPARİŞLER
TUSAŞ 49 YAŞINDA
İSTANBUL'DA BÜYÜK BULUŞMA
MEKSİKA UÇUŞLARINI ARTIRIYOR
THY'YE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ
YORGUN ARGIN PİLOTLAR
107 GÖÇMEN SINIRDIŞI EDİLDİ
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Çarşamba Perşembe Cuma
21 / 27 °C 20 / 28 °C 21 / 29 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •Airbus
  •Emirates
  •salgın
  •Singapur Havayolları
  •Antalya