iga-2023-2
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
Pegasus-2024
14 Eylül 2021 Salı - 16:59

BOEING'İN 10 YILLIK TAHMİNİ

Boeing, gelecek on yılda ticari uçaklar, savunma ve satış sonrası hizmetler için 9 trilyon dolar değerinde pazar öngörüyor

BOEING İN 10 YILLIK TAHMİNİ
Losev-1

Boeing, COVID-19 etkilerinin sonrasında sektörüm toparlanma işaretleri gösterdiği ticari uçaklar, savunma ve uzay pazarına yönelik yıllık tahminlerini yayınladı. Boeing’in uzun vadeli piyasa dinamiklerine ilişkin analizini sunan 2021 yılı Boeing Piyasa Görünümünde (BMO), ticari uçaklar ve satış sonrası hizmetler piyasasının toparlanmaya başladığı belirtilirken, küresel savunma, uzay ve savunma hizmetleri piyasasının istikrarını koruduğu ifade edildi.

BMO, Boeing’in sağladığı havacılık ve uzay ürünleri ve satış sonrası hizmetlere yönelik gelecek on yılda 9 trilyon dolar değerinde bir pazar öngörüyor. Geçen yıla ve pandemi öncesindeki 2019 yılına ait sırasıyla 8,5 ve 8,7 trilyon dolar düzeylerindeki tahminlerin üstüne çıkılması, pazarın toparlanma yönünde devam eden ilerleyişini yansıtıyor.

Boeing Strateji Direktörü Marc Allen, “Bir yandan sektörümüzün toparlanma evresine girmesiyle yeni küresel ihtiyaçları karşılamaya odaklanırken, diğer yandan havacılığın uzun vadeli büyümesine olan güvenimizi sürdürüyoruz. Bilim insanlarının COVID-19 aşılarını düşünülenden daha hızlı bir şekilde bulmaları ve yolcuların uçak seyahatine duydukları güçlü güven cesaretimizi artırıyor” dedi. 

Mevcut Piyasa Görünümü

Boeing’in yeni Mevcut Piyasa Görünümü (CMO), küresel piyasanın Boeing’in 2020 yılında tahmin ettiği şekliyle büyük oranda toparlandığını işaret ediyor. Yurtiçi uçak seyahatine olan talep toparlanma sürecine öncülük ederken, buna sağlık ve seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi sonrasında bölge içi pazarların da dâhil olması ile uzun mesafeli yolculuğun 2023-2024 yıllarında pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor.

CMO, Boeing Piyasa Görünümü kapsamında, önümüzdeki on yılda küresel düzeyde 3,2 trilyon dolar değerinde 19.000 ticari uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Boeing’in yirmi yıllık ticari tahmini, geçen yıla ait tahminden yaklaşık 500 uçak artarak, 2040 yılına kadar toplam değeri 7,2 trilyon değerinde 43.500’den fazla uçak talebi olacağını öngörüyor.

Rapora göre, kayda değer bir büyüme alanı olarak, yeni ve dönüştürülmüş modellerin de aralarında bulunduğu özel kargo uçaklarına olan talebin artması bekleniyor. CMO, genişleyen e-ticaret ve hava taşımacılığının hızı ve güvenilirliğiyle birlikte hava kargoya yönelik sürekli artan talebin sonucunda, küresel kargo uçağı filosunun 2040 yılına kadar pandemi öncesi filodan yüzde 70 daha büyük olacağını öngörüyor.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan ve CEO’su Stan Deal, “Havacılık sektörü toparlanma yönünde önemli bir aşama kaydetmiş olup; Boeing’in 2021 yılı tahmini, piyasanın esnekliğine duyduğumuz güveni yansıtmaktadır. Mevcut zorluklar konusunda gerçekçi olmaya devam ediyoruz, ancak yolcuların ve devletlerin hava yolculuğunun güvenilirliğine ve sağlanan sağlık koşullarına duyduğu güven ile birlikte yolcu trafiğinin geçtiğimiz yıl süratle toparlandığını gördük. Havacılık sektörü insanları bir araya getirme ve kritik malzemeleri taşıma noktasında önemli rol oynamaya devam ediyor” dedi.

Önümüzdeki 20 yıllık yeni CMO tahmininde öne çıkanlar 

COVID-19 aşılarının ulaşılabilirliği ve dağıtımı, hava yolculuğunun kısa vadeli toparlanma sürecindeki en önemli faktör olmaya devam edecek. Devletler yurtiçi kısıtlamaları hafifletip, sınırlarını uluslararası seyahate açarken, aşı dağıtımını daha yaygın şekilde yürüten ülkeler hava yolculuğunda hızlı bir toparlanma gösterdi.

Geçen yıla ait tahminde olduğu gibi, yolcu trafiğinin yılda ortalama yüzde 4 artması öngörülüyor.

Küresel ticari filo 2040 yılına kadar 49.000 uçağı geçecek. Çin, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerinin her biri yeni uçak teslimatlarının yaklaşık yüzde 20’sine tekabül ederken, kalan yüzde 20 ise diğer yükselen piyasalara gidecek.

Pandemi öncesindeki görünüme benzer şekilde, 32.500’den fazla dar gövdeli uçak talebi olması ve bu modellerin önümüzdeki 20 yıldaki uçak teslimatlarının yüzde 75’ini oluşturması bekleniyor.

Havayolu şirketleri, filo yenilemesini desteklemek ve daha uzun mesafeli pazarlarda uzun vadeli yolcu ve hava kargo talebi artışını karşılamak üzere, 2040 yılına kadar 7.500’den fazla geniş gövdeli uçağa ihtiyaç duyacak. Bu rakam, 2020 yılı tahmininden fazla olmakla beraber 2019 yılı tahminine göre yüzde 8’lik bir düşüş gösteriyor.

Mevcut Piyasa Görünümü (CMO), en uzun soluklu uçak tahmini raporu olup ticari havacılık endüstrisinin en kapsamlı analizi olarak değerlendirilmektedir. CMO hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

            www.boeing.com/commercial/market/commercial-market-outlook/

Satış Sonrası Hizmetler Piyasa Görünümü

Boeing, sunduğu satış sonrası hizmetlere yönelik 2030 yılına kadar 3,2 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı öngörüyor. Ticari, iş ve genel havacılık hizmetleri bu pazarın 1,7 trilyon dolarını, devletlere yönelik hizmetler ise 1,5 trilyon dolarını oluşturuyor.

Müşteriler, büyümeyi sürdürmek ve güçlü kargo talebini karşılamak için daha mütevazı operasyonlara yönelirken, içinde analitik çözümlerin, kabin içi değişikliklerinin ve kargo uçağı dönüştürme hizmetlerinin de yer aldığı dijital çözümler, satış sonrası hizmetler pazarının uzun vadeli görünümünde parlak noktalar olarak ortaya çıkıyor. 

Yeni uçak tiplerine personel geçişi, sertifikasyon güncellemeleri ve pandemi sebebiyle verilen araların sonrasında aktif hizmete dönüş sebebiyle eğitim hizmetlerine olan talep kısa vadede bir artış gösterecek. Bakım, yedek parça ve tedarik zinciri gibi uçak kullanımına bağlı olan hizmetlere yönelik talep piyasanın toparlamasını takiben devam edecek.

Boeing Satış Sonrası Hizmetler Başkan ve CEO’su Ted Colbert, “Müşterilerimiz büyüme hazırlıkları yapıyor. Filo değişiklikleri ve devam eden yedek parça tüketiminin küresel filo genişlemesiyle birlikte ilerleyeceğini görüyoruz. Bu talep, filo hazırlığı, güvenilirliği ve verimliliğini geliştirmek üzere dijital araç ve hizmetlerin süreklilik gösteren bir şekilde benimsenmesiyle birlikte artacak” dedi.

Satış Sonrası Hizmetler Piyasa Görünümü hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

            www.boeing.com/commercial/market/services-market-outlook/

Savunma ve Uzay Piyasa Görünümü

BMO, ayrıca, savunma ve uzay alanında, geçen yıla ait tahminde olduğu gibi, gelecek on yılda 2,6 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı oluşacağını öngörüyor. Jeopolitik ve güvenliğe ilişkin zorlukların şekillendirdiği kalıcı talepler, bu geniş ve istikrarlı pazarları oluşturuyor. Harcamalara ilişkin bu öngörü, askeri uçakların, otonom sistemlerin, uyduların, uzay araçlarının, diğer ulusal ve uluslararası savunma ürünlerinin süregelen önemini yansıtıyor. Harcamaların yüzde 40’ının ABD harici ülkelerde gerçekleşmesi bekleniyor. 

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik Başkan ve CEO’su Leanne Caret, “Küresel savunma ve uzay pazarının gösterdiği esnekliğin ve istikrarın farkındayız, ancak tehdit ortamı evrim geçirmeye devam ediyor. Geleceğin mücadelesini kazanmak için hız ve esneklik gerekiyor. Boeing olarak, müşterilerimizin, önümüzdeki on yıllar boyunca platformlarımıza en hızlı şekilde uyum sağlamalarını ve onlardan en yüksek değeri elde etmelerini sağlayacak şekilde tasarlamaya, test etmeye, inşa etmeye ve güçlendirmeye kararlıyız. Güvenlik, kalite ve dürüstlüğe dayanan misyonumuz, küresel müşterilerimize dijital olarak en ileri, yalın ve verimli şekilde üretilen ve akıllıca desteklenen çözümler sunmak” dedi.

Savunma ve Uzay Piyasa Görünümü hakkında daha fazla bilgiye aşağıda adresten ulaşabilirsiniz:

            www.boeing.com/defense/market/index.page

Pilot ve Teknisyen Görünümü

Ticari havacılık endüstrisi pandemi sonrası toparlanma sürecine devam ederken, düzenli personel temini ve etkili eğitim, havacılık ekosisteminin sağlık, güvenlik ve refahını sürdürmede büyük önem taşımaya devam ediyor. Nitelikli yeni havacılık personeline olan uzun vadeli talep güçlü olmayı sürdürüyor. Önümüzdeki yirmi yılda küresel ticari filoyu uçurmak ve bu filonun bakımını sağlamak için aralarında 612.000 pilot, 626.000 bakım teknisyeni ve 886.000 kabin ekibi üyesinin bulunduğu 2,1 milyondan fazla personele talep olacağı öngörülüyor.

Pilot ve Teknisyen Görünümü hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

            www.boeing.com/commercial/market/pilot-technician-outlook/

İleriye Dönük Beyanlara İlişkin Uyarı

Bu basın bülteninde yer verilen bazı ifadeler, 1995 tarihli Özel Menkul Kıymetler Davaları Reformu'nun kapsamı dâhilinde "ileriye dönük" olabilir. "Yapılabilir", "yapılmalı", "bekliyor", "amaçlıyor", "tasarlıyor", "planlıyor", "inanıyor", "tahmin ediyor", "hedefliyor", "öngörüyor" şeklinde ve benzeri ifadeler genel olarak ileri dönük beyanları işaret eder. Gelecek planlarımıza, iş beklentilerimize, mali durumumuza ve faaliyet sonuçlarımıza ilişkin ifadelerin yanı sıra herhangi bir tarihi veyahut güncel olguyla doğrudan ilişkisi olmayan ifadeler, ileriye dönük beyan örnekleri arasındadır. İleriye dönük beyanlar, oluşturulduğu sırada kabul edilebilir olduğuna inandığımız ancak doğruluğu kanıtlanmamış beklentiler ve varsayımlara dayanmaktadır. Bu beyanlar garanti değildir ve tahmin edilmesi zor olan durumlarda risklere, belirsizliklere ve değişikliklere tabidir.

Aralarında COVID-19 pandemisi ve ilgili sektörel etkiler, 737 MAX’ın sivil havacılık otoritelerince onaylanmasını çevreleyen zamanlama ve koşullar, planlananın altında seyreden üretim ve/veya teslimat hızları, müşteri ve tedarikçilerle yapılan mütalaalar, ABD ve küresel düzeydeki ekonomik koşullar, bizi veya müşterilerimizi etkileyebilecek genel piyasa ve sektör koşulları, müşterimize ve tedarikçilerimize duyduğumuz güven ve uçak üretim sisteminin sağlamlığının bulunduğu birçok faktörün yanı sıra zaman zaman ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığımız başvurularda açıklanmış diğer önemli faktörler, gerçek sonuçların ileriye dönük ifadelerden fiziki ve olumsuz olarak farklılık göstermesine neden olabilir. Herhangi bir ileriye dönük beyan sadece yapıldığı tarih itibariyle geçerlidir; yeni bilgiler ve gelecekteki olayların sonuçları dâhil olmak üzere, yasanın gerektirdiği durumlar haricinde, ileriye dönük beyanları güncelleme veya gözden geçirme yükümlülüğü üstlenmiyoruz.

Etiketler:
 
MALDİVLER UÇUŞUNA BAŞLIYOR
 
34 UYDU GÖNDERİLDİ
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AIRBUS'A 20 UÇAKLIK SİPARİŞ
Breeze Airways 20 ek A220-300 uçağı siparişi verdi
İSTANBUL'A A380'LE UÇACAK
Emirates A380 ile yapılacak günlük İstanbul seferlerinin başlayacağını duyurdu
AIRBUS DSEI FUARI'NDA
Airbus, DSEI Fuarı'nda uzay, savunma ve helikopter ürün ve hizmetlerini görücüye çıkarıyor
 
SHG AIRSHOW NEFES KESTİ
Eskişehir'de Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'nce bu ...
DHMİ’DEN KTTC'YE EĞİTİM DESTEĞİ
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesinde görevli ...
HAVALİMANI SULAR ALTINDA
Son 46 yılın en yoğun yağışının gerçekleştiği Hindistan’da Delhi Indira ...
 
ABD ORDUSUNA SATILDI
Airbus, ABD Ordusu Ulusal Muhafızlarının UH-72B Lakota helikopter siparişinin ilkini teslim etti
AZUR AIR UÇAĞI GERİ DÖNDÜ
Antalya'dan havalanan Azur Air uçağı, düşük kabin basıncı sinyali üzerine geri döndü
DUBLIN UÇUŞU BAŞLIYOR
SunExpress’in Dublin uçuşları yeniden başlıyor
 
Osman Gazi Baykal
HAVADAN İNSANİ YARDIM MALZEMELERİNİ ATMA
Osman Gazi Baykal
Engin Aksüt
TOKYO HANEDA’NIN RİSKLİ YAKLAŞMALARI VE İNSAN FAKTÖRÜ
Engin Aksüt
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
FASTING PILOTS NOT 100% FIT
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
digitaldalga
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
'SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK' ADIMI
KIRGIZİSTAN SOCEA'YA KATILDI
YER PERSONELİ UÇAKTAN DÜŞTÜ
İZMİR'DEN 7 YENİ ROTAYA UÇACAK
TB-2 POLONYA'YA İHRAÇ EDİLDİ
SIA REKOR KAR AÇIKLADI
'CAFE YANIMDA' İLE FARKINDALIK
HEDEF: 10 MİLYON YOLCU
TUSAŞ-TÜBİTAK İŞBİRLİĞİ
EMIRATES'TE MALİ SONUÇLAR
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Cumartesi Pazar Pazartesi
14 / 21 °C 15 / 20 °C 14 / 23 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •COVID 19
  •Airbus
  •pilot
  •pandemi
  •maske