iga-2023-2
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
Pegasus-2024
   
  Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç [email protected]  
UÇUŞ HEKİMLERİ VE HAVACILIK PSİKOLOGLARININ BİLİMSEL ETKİNLİKLERİ
25 Ocak 2023 Çarşamba

Askeri ve sivil havacılıkta uçuş ve yer ekiplerinin bedensel ve zihinsel sağlıkları uçuş emniyeti açısından çok önemlidir. ‘İnsan faktörü uzmanları’ sayılan uçuş hekimleri ve havacılık psikologları, uçuş ve yer ekiplerinin sağlıklarının gözlemcisi ve karar vericileridir. Onların özellikle uçuş sürecinde bilişsel ve tıbbi inkapasitasyon durumlarına girmemeleri için önlemler almaktan sorumludurlar. Ülkemizde yetkilendirilmiş bulunan 21 hastanenin AeMC’lerinde yılda binlerce havacı sağlık kontrolleri (uçuş ve yer görevlerine tıbbi uygunluk değerlendirmeleri) yapılırken, Havacılık Tıbbı Derneklerimiz de buralarda görevli uçuş hekimlerinin bilgilerini arttırma ve tazeleme bağlamında bilimsel toplantılar düzenlemektedir. Kongre, sempozyum, çalıştay ve kurs kapıları hekimler dışındaki ilgilenenlere de açık olup, pilot, kabin, ATC ve diğer havacılardan da katılımlar olmaktadır. 

Havacılık ve Uzay Tıbbı Derneklerimiz bilimsel toplantılar, havacılık psikolojisi kursları ve akran destek eğitimleri yapmakta; bu eğitimler SHGM tarafından onaylanıp kredilendirilmektedir. Aşağıda 2021 başı ile 2023 yılı başı arasındaki 2 yıllık periyodda yapılan toplantı (kongre, çalıştay, panel, kurs) ve anket çalışmalarının başlıkları sıralanmıştır:

- 13 Nisan 2021: Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Pilot Akran Destek Programı: Neredeyiz? Neler Yapılmalı?’ paneli,

- 19 Nisan 2021: Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin düzenlediği Havaaracı Kazalarının HFACS Modeli ile Analizi toplantısı,

- 15-17 Ekim 2021: Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu Yıllık Kongresi (HUTP-21). Ana tema Havacılık Personeli Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrollerine ait Talimat (SHT-APAM) idi. Ayrıca; Hava Trafik Kontrolörlerinin Sağlık sorunları, Kovid-19, Akran Destek Programı ve Havacılık Tıp Merkezlerinin sorunları da tartışıldı. Yurtdışından Dr. Roland Vermieren (ESAM) ve Prof. John Barbur (London City Univ) davet edildi ve sunumlar yaptı.

- 4-5 Aralık 2021: 3’üncü Havacılık, Uzay ve Psikoloji Kongresi. Ana tema ‘Akran Destek Programı’ olmakla birlikte, havacılık ve uzay psikolojisinin yan konularında da bildiriler sunuldu.

- 26 Aralık 2021: HUTP tarafından düzenlenen online eğitim toplantısının konu başlığı “Onkolojik ve Hematolojik Hastalıklarda Uçuş Değerlendirilmesi” idi.

-12 Haziran 2022: Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformunun (HUTP) çevrim içi yapılan toplantısının ana teması, “Uçucularda İlaç Kullanımı” idi.

- 16 Eylül 2022: SHGM’nin düzenlediği ‘Sivil Havacılık Sağlık Mevzuatı ve Tıp Kongreleri Çalıştayı’nda uçuş hekimleri konuyla ilgili sunumlar yaptı.

- 13-15 Ekim 2022: HUTP-22 Yıllık Kongresinde ana tema ‘Uçuş Ekipleri Yorgunluğu’ idi ve konuyla ilgili 12 sunum yapıldı. Ayrıca uzay tıbbıyla ilgili 4, Kovid-19 pandemisiyle ilgili 3, kadın uçuş ekipleriyle ilgili 2 konuşma yer aldı.

- 3-4 Aralık 2022: 4’üncü Havacılık, Uzay ve Psikoloji Kongresi. Ana teması ‘Havacılıkta İşe Alım Süreçleri’ idi. Kongrenin değerli yabancı konuğu ‘European Association for Aviation Psychology’ (EAAP) Başkanı Psk. Gunnar Steinhart 2 konuşma yaptı. Kongre sürecindeki 21 konuşmanın çoğu uçuş ve yer ekiplerinin seçimleriyle ilgili idi; ayrıca 4 uzay tıbbı ve 1 CRM sunumu vardı… 

Kurs ve Eğitimler

- Ocak-Şubat 2021: Havacılık Tıbbı Derneği tarafından, 2 havayolu şirketi ile TALPA pilot gruplarına Pilot Akran Destek eğitimi verildi. 2,5 gün süren 20 saatlik kurslara her gruptan 15-20’şer pilot katıldı ve ‘Peer’ sertifikası aldı.

- 17-21 Kasım 2021: Havacılık Tıbbı Derneği tarafından 6’ncı Dönem Havacılık ve Uzay Psikolojisi Sertifika Kursu online yapıldı.

- 6-10 Haziran 2022: Eskişehir USAEM’de ‘Havacılık Psikolojisi’ kursu düzenlendi.

- 26-30 Eylül 2022: Avrupa Havacılık Psikologları Birliği (EAAP) tarafından Cebelitarık’ta (Gibraltar) yapılan 34’üncü Konferansa psikologlarımız bildirilerle katıldı.

- 14-15 Ocak 2023: Havacılık Tıbbı Derneği tarafından, bir havayolu şirketi kabin memurlarına Akran Destek Programı Eğitimi verildi.

Başka Kongre Katılımları

- 22-24 Eylül 2022: TÜBİTAK ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi organizasyonu ile Gaziantep’te yapılan Teknobilim Şenliğinde Havacılık Tıbbı Derneği temsilcisi tarafından ‘Uzayda İnsan Faktörleri’ başlıklı bir sunum yapıldı.

- 10-13 Kasım 2022: Antalya’da yapılan 38’inci Türk Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde Havacılık Tıbbı Derneği ile HUTP Derneği üyelerinin oluşturduğu ‘Havacılık Kardiyolojisi Çalışma Grubu’ bildiriler sundu.

- 16-20 Kasım 2022: Antalya’da yapılan 43’üncü Ulusal KBB Kongresi’nde ‘Uçucularda KBB Sorunları Değerlendirme, Tedavi ve Öneriler’ başlıklı bildiri, bir Havacılık Tıbbı Derneği üyesi tarafından havacı olmayan meslektaşlara sunularak farkındalık yaratıldı.

Yorgunluk Anketi Çalışması

- 1 Mart-20 Haziran 2022: Havacılık Tıbbı Derneği, sivil havacılık pilotlarının yorgunluk sorununu irdeleyen anonim bir anket çalışması yaptı. Sektördeki sayının %10’una tekabül eden 802 aktif havayolu pilotunun katıldığı anketin sonuç raporu bazı medyalarda yayınlandı. Çok sayıda pilot internet ortamında anketi takdirle karşıladı ve teşekkür etti.

- 28 Ağustos - 10 Ekim 2022: İkinci Dönem Pilot Yorgunluk Anketi yapıldı. Bu kez 716 katılımcının doldurduğu anket formlarından gene yüksek düzeyde yorgunluk oranları yansıtıldığı görüldü. Bulgular internet ortamlarında (bazı havacılık siteleri ve Dernek web sayfalarında) yayınlanarak sektörün dikkatine sunuldu...

Öyle görünüyor ki; havacılık sektöründe uçuş hekimleri kadar sürekli eğitim alan; bilimsel toplantı katılımlarıyla yıllık kredi puanı toplayan (puanı tamamlayamazsa işini yapamayan) başka bir grup yoktur. Bu, çağdaş tıbbın dinamik yapısı gereği tanı ve tedavi yöntemlerinin sıklıkla değiştiği bir alan olmasıyla ilgilidir. Ama diğer taraftan hekimlerin yenilikleri izleme ve kendilerini geliştirme motivasyonlarıyla da ilgili olabilir.

Fark edilmesi gereken diğer bir konu da, bu eğitim toplantılarının çoğunun Derneklerimiz tarafından (SHGM ile işbirliği içinde) özveriyle yapılıyor olmasıdır. Bunların, uçuş hekimleri ile havacılık psikologlarının, ülkemiz sivil havacılığının “Emniyetli Uçuşlar ve Sıfır Kaza-Kırım” hedefine mütevazı katkıları olduğunu ve takdiri hak ettiğini düşünmekteyiz…


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 9 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Kadir EREN
29 Temmuz 2023 Cumartesi 15:34
Muzaffer hocam, kaleminize yüreğinize sağlık, bu etkinliklere zaman mefhumu olmaksızın verdiğiniz destek ve gençlerin Havacılık tıbbına duyduğu aşkı percinledigıniz için sonsuz teşekkurler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Sidre Çalışkan
4 Şubat 2023 Cumartesi 14:15
Bu önemli konu hakkında böyle bir yazı hazırlayarak biz havacılık psikologlarının sesi olduğunuz için teşekkür ederiz Muzaffer hocam. Emeğinize, kaleminize sağlık.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Arınç
30 Ocak 2023 Pazartesi 09:53
Kaleminize sağlık.. Gün geçtikçe değeri daha anlaşılacak...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Şebnem GÖKKUŞU
29 Ocak 2023 Pazar 18:57
Kaleminize, emeğinize, yüreğinize sağlık hocam. Bu eğitimler hem çok önemli katkılarda bulunuyor, hem de büyük emek ve özveriyle hazırlanıyor.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Nihan Kurnaz Örüklü
29 Ocak 2023 Pazar 18:02
Sayın Hocam sizlerin desteği ile daha da gğzel çalışmalar yapacağımıza inanyorum. Havacılık Psikologları olarak desteğiniz için ve yazınız için teşekkürediyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Cenk
29 Ocak 2023 Pazar 05:31
Bu işlerin arka planında ne büyük emekler ve hiç bitmeyen bir eğitim olduğunu gösteren, çok manidar bir yazı olmuş...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Şansal Gedik
28 Ocak 2023 Cumartesi 10:51
Hocam, kaleminize sağlık, emekleriniz için teşekkür ederiz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Erdinç Aydın
28 Ocak 2023 Cumartesi 07:08
Değerli hocam uçuş hekimlerinin sektördeki yeri ve önemi ile ilgili tarihe not düşmüşsünüz. Bu çalışmaların hepsinde sizin de emeğiniz çok büyük. Teşekkür ederiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Prof. Dr. Hasan Fehmi Töre, HUTP Bşk.
27 Ocak 2023 Cuma 23:30
Muzaffer hoca, Mükemmel bir yazı, bu güne kadar yapılanları kısa fakat tam olarak hatırlatmışsınız, uçuş doktorları ve sektör için faydalı bir yazı eline sağlık. Prof. Dr. Hasan Fehmi Töre HUTP Bşk.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
PİLOTLARIN EMEKLİLİK YAŞI 67 OLABİLİR Mİ? YAŞ SADECE BİR RAKAM MIDIR?
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Osman Gazi Baykal
HAVADAN İNSANİ YARDIM MALZEMELERİNİ ATMA
Osman Gazi Baykal
Engin Aksüt
TOKYO HANEDA’NIN RİSKLİ YAKLAŞMALARI VE İNSAN FAKTÖRÜ
Engin Aksüt
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
digitaldalga
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
SPIRIT UÇAĞINDA PANİK
HTK-SEN'İN TALEPLERİ
ATÜ-BODRUM YENİLENDİ
YAMAÇ PARAŞÜT KAZASI
ORDU-GİRESUN'DA RAKAMLAR
KKTC'DE 'ATC GREVİ' ERTELENDİ
'HUZUR HAKKI' ÜCRETİNE ZAM
ERCAN'DA NOSTALJİ RÜZGARI
'FREELANCE PİLOTLUK' ÖNERİSİ
İLK SİYAH KADIN PİLOT EMEKLİ OLDU
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Salı Çarşamba Perşembe
14 / 20 °C 16 / 23 °C 18 / 24 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •United Airlines
  •Qatar Airways
  •NASA
  •Dubai
  •Temel Kotil