SHG-2022
iga-2020-1
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
   
  Osman Gazi Baykal ogba3234@hotmail.com   
BULUTLAR-SON
1 Temmuz 2020 Çarşamba

İNSANLARIN SEBEP OLDUĞU BULUTLAR

CONTRAIL (UÇAK İZİ):

Jet uçaklarının yoğuşma izleri (contrail), insan yapımı düz bir buluttur. Ancak bulut ailesine katılmaz. Genellikle atmosferin sıcaklığı -30C° ile -60C° arasında ve 5.000-12.000 metre yükseklikte olur. Uçağın egzozundan çıkan sıcak ve nemli gazlar, soğuk havayla karşılaşınca hızla soğur ve nemin bir kısmı önce su damlacıklarına dönüşür, takiben buz kristalleri olarak donar. Uçak izinin oluşabilmesi için havanın yeterince nemli olması gerekir. Uçak izinin uzun süre bozulmadan kalması, atmosferin üst seviyelerindeki rüzgârlara ve nem yapısına bağlıdır. Eğer atmosfer nem bakımından doygunluğa yakınsa ve rüzgârlar çok az veya durgunsa, uçak izi bir saat kalabilir.

11 Eylül 2001 terörist saldırılarını takip eden günlerde ABD hava sahasında tüm ticari uçuşlar üç gün boyunca yasaklanmıştı. Aynı zamanda uçak izlerinin (contrail) yeryüzü sıcaklığına etkisi araştırılmıştı. Araştırmaya göre uçak izlerinin neredeyse yokluğunun günlük maksimum sıcaklıkları azaltması ve buna bağlı olarak günlük maksimum-minimum C° sıcaklık aralığının da büyük ölçüde azaldığı tespit edilmişti. Hâlihazırda meteorologlar, günlük en yüksek/en düşük sıcaklık tahminleri yaparken uçak izlerinin hesaba katılmasını tartışmaktadırlar.

PYROKÜMÜLÜS:

Yangınların üzerinde kümülüs bulutları oluşabilir. Pyrokümülüs adıyla bilinen bu bulutlar anız yakılması, orman yangınlarında vb. yükselen dumanların üzerinde kümülüs yığınları olarak görülür. Alevlerin ısısıyla oluşan termaller, nemi yukarıya taşırlar. Yükseldikçe soğuyan nemin yoğunlaşarak su damlaları veya buz kristallerine dönüşmesiyle oluşur.

NOTLAR:

*/Bulutlar ile oluşumları üzerine yapılan çalışmalara “Nephology” (Türkçe’de nefoloji) denilmektedir.

*/Bulut yüksekliğini ölçmek için “silyometre” cihazı kullanılır. Silyometre yukarı doğru ışınım sinyalleri gönderir. Eğer bulut varsa gönderilen ışının bir kısmı silyometreye yansıyarak geri döner. Alet, giden ve dönen sinyaller arasındaki zamanı ölçerek bunu yüksekliğe çevirir.

*/ Yağmur Damlalarının Çapı ve Damla Hızı:

        -Çisenti: 0.2-0.5mm

        -Yağmur: 0.5mm den büyük (en büyüğü 1mm)

        -Damla hızı saniyede 9m yi bulabilir.

*/ Katı Yağış Elemanlarının Çapı:    

        -Kar taneleri: Genellikle 1mm den küçük ve hızı en fazla saniyede 1m

        -Kar parçacıkları: 1-5mm

        -Dolu: 5-50mm (rekor 203mm)

        -Elmas tozu: Çoğunlukla havada asılı gibi duran 0.1mm çapında buz kristalleridir.

*/Orta boy bir kümülüsün (kümülüs mediaokris türü ve yaklaşık 1km?'lük alanı kaplayan boyutta) içindeki su damlacıklarının toplam ağırlığı ortalama 200.000 kg gelmektedir.

*/Bulutlar ve yağışların dünyayı yaşanır kılmada bir etkileri daha vardır: Bunlar havanın kirletici unsurlardan belli ölçüde temizlenmesini sağlamaktadırlar. Bulut tabakasının altındaki havada bulunan parçacıklardan yüzde 99'u ile sülfür dioksit gibi çözülebilir gazların büyük bir bölümü, 2.5cm/san hızındaki yağışla temizlenebilmektedir.

*/Küresel iklim kriziyle ilgili araştırmalarda ekvator kuşağındaki okyanuslarda ve yüksek enlemlerdeki atmosferde, nem kümelenişinde artışlar gözlenmiştir. Bu da tüm enlemlerde troposferin üst sınırına yakın bölgede bulut örtüsünde artış, bölgenin altında ise nem oranlarında azalma anlamındadır. Bunun etkisi ise bulut yüksekliklerinde genel bir artışı işaret etmektedir.

*/ Volkanik patlamalardan sonra atmosferin üst katmalarına yükselen kül ve sülfat hidrat partikülleri, “Bishop Halkası” adıyla bilinen bir taç oluşturabilmektedirler.

*/ Çin asıllı kimyacı Zanghao Shou, belli bulut cinslerinin ortaya çıkmasıyla depremlerin arasında bir ilişki olduğunu ve kısa süre önceden tahmin edilebileceğini önermişti. Teorisine göre beş ayrı çeşit deprem bulutu belirlemişti. Bulutun kuyruğu, beklenen depremin merkezini, uzunluğu da büyüklüğünü (önceki depremlerle kıyaslayarak) işaret ettiğini söylemişti. Ayrıca deprem bulutlarının görülmesinden sonra ortalama 30 en geç 103 gün içinde depremin gerçekleşeceğini de eklemişti. Başlangıçta ilgili disiplinlerin bilim insanlarınca itibar görmeyen teori, sismolog, meteorolog, jeolog, afet yönetimi vb. uzmanlarınca 2003 yılından beri dikkate alınıp incelenmektedir.

*/ İlk önce ABD'de tanımlanan Mevsimsel Etki Bozukluğu (MEB); Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu, Mevsimsel Depresyon gibi isimlerle de anılmaktadır. MEB sendromuna göre mevsim değişimleriyle tekrarlanan umutsuz, karamsar ruh halinin yanısıra bir grup tipik fiziksel bileşimi olarak tanımlanmıştır. Kış MEB’ine yakalananlar güneş ışığının az olduğu aylarda karamsarlık, sosyal yaşantılarında negatif değişimle birlikte kendilerini daha güçsüz hissederler. Yaratıcılık ve üretkenliklerinin azalması, ankisiyete, daha çok uykuya ihtiyaç duymalarının yanısıra iştahlarını kontrol edememektedirler. Kuzey enlemlerde bulutlu günlerin çokluğu da önemli etkenlerden biridir. Bu belirtilere kadınların erkeklerden daha çok yakalandıklarına dair bir düşünce vardır.

*/ Ferdinand Macellan ve gemicileri, güney yarımküredeki seyirleri esnasında gökyüzünü epeyce incelemişlerdi. İlk kez onların gözlemledikleri ve “Macellan Bulutları” adını verdikleri bulutlarla güney kutbunun bulabileceğini iddia etmişlerdi. Ancak yıllar sonra yapılan astronomik gözlemlerle bunların dünyadan 13.000 ışık yılı uzaktaki Büyük ve Küçük Macellan Bulutları adıyla samanyolunda cüce galaksiler olduğu kesinleşmişti. Öte yandan meteorologlar önceki yüzyıllarda denizcilerin Macellan bulutu iddialarının sirrostratus bulut tabakaları olduğunu varsaymaktadırlar.

*/ Kanadalı bir bilim insanı “Bulut Arpı” icat etmiştir. Bulut Arpı, üzerindeki bulutların şekline ve yoğunluğuna göre müzik yaratan yarı elektronik bir çalgıdır. Gökyüzü bulutsuz, maviyken arp suskundur. Alet, bulut tabakasına yolladığı lazer ışının kendisine yansımasını ölçerek parlaklık, yükseklik, yoğunluk vb. bilgileri topladıktan sonra müzik programının ayarlandığı şekliyle bu verilere uygun ve genellikle spontane bestelediği melodiyi çalmaktadır. Dolayısıyla aynı melodiyi dinleme şansı neredeyse hiç yok gibidir.

*/ 1969 yılında ABD'li soul müzik grubu Tempetations’ın kümülonimbüs fırtına bulutlarından çağrışımla besteledikleri “Cloud 9” isimli şarkısı hit olup, uzun süre listelerde yer almıştı.

Faydalanılan Kaynaklar:

*Türk Söylence Sözlüğü Cilt-I (Deniz Karakurt- e-kitap, 2011)

*Kâşgarlı Mahm?d Kitabı (Editör: F. Sema Barutçu Özönder- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, 2008)

*Larousse Semboller Sözlüğü (Nanon Gardin & Robert Olorenshaw – Bilge Kültür Sanat Yayınları, 2006)

*Kökenleri ve Anlamlarıyla Semboller & İşaretler (Alfa Basın Yayın Dağıtım Ltd, 2009)

*Hava Durumu Tahminleri (Sue Gibbson – Tübitak Yayınları, 2013)

*Meteoroloji: Atmosferimizi Anlamak (Steven A. Ackerman & John A. Knox – Nobel Akademik Yayıncılık, 2015)

*Bulut Gözlemcisinin Rehberi (Gavin Pretor Pinney – Tübitak Yayınları,2008)

*Mavi Misket (Bünyamin Sürmeli – Doğan Kitap, 2016)

*Hava Kitabı: Hava Olayları Neden Oluyor ve Nereden Geliyor? (Diana Craig – Maya Kitap, 2018)

*Bildiğiniz Havaların Sonu (Mikdat Kadıoğlu – Güncel Yayıncılık, 2001)

*İklim Sistemi ve İklim Değişmeleri (Ecmel Erlat – Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları, 2010)

*Planörcünün kılavuzu (Ken Stewart – Cinius Yayınları, 2017)

*Yamaç Paraşütü (M. Can Gül – Aura Kitapları, 2004)

*A Concise Guide to Weather (Julie Llyold – Parragon Book, 2007)

* On Dokuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu (John Ruskin – Vakıfbank Kültür Yayınları, 2019)

*İstanbul Meteorolojik Afetler Tarihi (Metin Gerenler – Sokak Kitapları Yayıncılık, 2017)

*Bilim ve Teknik Dergisi (Tübitak Yayınları Sayı:518 Ocak 2011)

*Professional Pilot Magazine (June 2016 Volume:50 No:6)

*Anadolu Halk Takvimi(Ergün Veren – Doğan Kitap, 2019)

*Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları (Ahmet Haşim – Yapı Kredi Yayınları, 2004)

*Başka Yollar (Enis Batur – Yapı Kredi Yayınları, 2002)


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 5 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
DE
25 Ağustos 2020 Salı 09:49
Wild fire tipi yangınlarda pyrocumulus un yanı sıra fire tornadoları oluşmaktadır.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Kemal Peyam
31 Temmuz 2020 Cuma 15:55
Nükleer patlamadan sonra oluşan mantar bulut insanların sebep olma kategorisine dahil olabilir mi?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
gh
9 Temmuz 2020 Perşembe 08:22
Deprem bulutuyla ilgili yeni gelişmeler var mı?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Dürdane
3 Temmuz 2020 Cuma 08:55
Bulut arpına internet ortamından ulaşılabilme olanağı var mı?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Dilruba
2 Temmuz 2020 Perşembe 09:05
Bulutlarla ilgili ayrıntılar çok hoş.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Osman Gazi Baykal
HAVAYOLLARININ AFİŞ VE POSTERLERİ
Osman Gazi Baykal
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
YORGUN ARGIN PİLOTLAR
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
İbrahim Köktener
RAUF
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
Engin Aksüt
ACT KAZASI
Engin Aksüt
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
A400M'LERE BAKIM YAPILDI
ALMANYA'YA 150 PERSONEL GİDİYOR
PERSONEL ALINACAK
A330NEO TERCİH EDİLDİ
SIA-DHL ORTAKLIĞI
HİTİT'TE 2. ÇEYREK SONUÇLARI
UÇAK İÇİ HİZMETLERE YATIRIM
TAV GAZİPAŞA'YA ATAMA
HAVA ULAŞIMINA YAĞMUR ENGELİ
İTALYAN LEZZETLERİ İSTANBUL'DA
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Çarşamba Perşembe Cuma
22 / 31 °C 26 / 32 °C 25 / 32 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •COVID 19
  •pilot
  •Sabiha Gökçen Havalimanı
  •pandemi
  •Temel Kotil