iga-2023-2
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
Pegasus-2024
17 Temmuz 2018 Salı - 14:35

BOEING’TEN 15 TRİLYON DOLAR ÖNGÖRÜSÜ

Boeing, Ticari Uçak ve Satış Sonrası Hizmetler Pazarını 15 trilyon Dolar olarak öngörüyor

BOEING’TEN 15 TRİLYON DOLAR ÖNGÖRÜSÜ
Losev-11

Boeing, ticari uçak pazarı için uzun vadeli tahminlerini yükseltti. Artan yolcu trafiği ve emekliye ayrılması beklenen uçaklar önümüzdeki 20 yıl içinde 6.3 trilyon dolar değerinde 42 bin 730 yeni jete ihtiyaç doğuracak. Uçak sayısındaki artış satış sonrası hizmetlere olan talebi de artırarak toplam pazar büyüklüğünün 15 trilyon Dolar’a ulaşmasını sağlayacak.

Şirketin, dinamik Ticari Uçak ve Satış Sonrası Hizmetler pazarının ayrıntılı analizini de kapsayacak şekilde Ticari Pazar Görünümü (CMO) olarak yeniden adlandırdığı yıllık tahmin bugün Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarında açıklandı. Küresel uçak taşımacılığı tahminleri için endüstriyel bir ölçüt olarak kabul edilen 2018 CMO, önümüzdeki 20 yıl için öngörülen toplam uçak sayısının önceki tahminden yüzde 4.1 daha fazla olacağını ortaya koyuyor.  

EKONOMİLER BÜYÜYOR

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, “Yıllardır ilk kez dünyanın her bölgesinde ekonomilerin büyüdüğünü görüyoruz. Bu senkronize büyüme küresel hava taşımacılığı için daha fazla talep ve fırsat sağlıyor. Sadece gelişmekte olan Çin ve Hindistan pazarlarında değil, olgun Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında da güçlü trafik eğilimleri görüyoruz. Küresel filonun eski uçakları da artık yaşlandığından, veriler yaşanan trafik artışıyla birlikte, uçaklar için büyük bir emeklilik dalgasının yaklaştığını da gösteriyor” dedi.

EMEKLİLİĞİ GELEN UÇAK SAYISI

Filo verilerine göre, bugün 25 yaşın üzerinde 900’den fazla uçak var. 2020 ortalarına kadar yılda 500’ün üzerinde uçak, bugünkü oranın iki katı emeklilik dalgasını körükleyerek 25 yaşına ulaşacak. Tinseth, öngörülerine göre oluşacak yeni uçak talebinin yüzde 44’üyle varolan uçakların yenileneceği, kalanların da gelecekteki büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

Elde tutulacak uçaklar da dahil olmak üzere, küresel filonun 2037’ye kadar iki katı büyüyerek 48 bin 540’a ulaşacağı tahmin ediliyor.   

Dar gövde pazarı, son yılda yüzde 6.1 artış gösteren 31bin 360 yeni uçak talebiyle öngörülen süre içinde en fazla büyüyen pazar olacak. Bu 3.5 trilyon dolarlık pazarı, büyük oranda düşük fiyatla hizmet sunan havayollarının sürekli büyümesi, gelişmekte olan pazarlardaki güçlü talep ve Çin ve Güneydoğu Asya gibi pazarların artan yenileme talepleri yönlendiriyor.

Önümüzdeki 20 yıl içinde geniş gövdeli uçak pazarı yaklaşık 2.5 trilyon lira değerinde 8 bin 070 yeni uçağa ihtiyaç duyacak. Geniş gövdeli uçak talebine, kısmen önümüzdeki on yılın başlarında başlayacak büyük yenileme dalgası kısmen de küresel filolarını genişletmek için 787 Dreamliner ve 777X gibi gelişmiş jetler satın alan havayolları öncülük edecek.       

Ek olarak, Boeing önümüzdeki 20 yıl içinde geçen yılın tahminine oranla yüzde 60 daha fazla toplam 980 yeni üretim geniş gövdeli kargo uçağına ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Ayrıca, operatörlerin 1,670 dönüştürülmüş kargo uçağı satın alacağı tahmin ediliyor.

Boyuta göre 2037’ye kadar Yeni Uçak Teslimatları

 

Uçak tipi

Koltuk sayısı

Toplam teslimat

Pazar değeri

Bölgesel jetler

90 ve altı

2,320

110 milyar $

Dar Gövdeli

90 ve üstü

31,360

3,480 milyar $

Geniş gövdeli

 

8,070

2,480 milyar $

Geniş gövdeli kargo

---------

980

280 milyar $

Toplam

---------

42,730

6,350 milyar $

Muazzam boyuttaki filo, tedarik zinciri desteğinden (parçalar ve parça lojistiği) havacılık hizmetlerine, bakım onarımdan mühendislik hizmetlerine, uçak modifikasyonlarına ve havayolu operasyonlarına uzanan güçlü ve giderek büyüyen bir talep doğuruyor. Önümüzdeki 20 yıl boyunca, Boeing ticari havacılık hizmetlerinin yıllık yüzde 4.4 büyüme ile 8.8 trilyon dolarlık bir pazar oluşturacağını öngörüyor.       

    

Tinseth, “Ticari uçak işi, devasa bir hizmet sağlayıcıları ekosistemini besliyor. Ticari Uçak ve Satış Sonrası Hizmetler pazarının ayrıntılı analizininin sunduğu tam resim önümüzde 15 trilyon dolarlık bir ticari uçak pazarı olduğunu gösteriyor” dedi. Tinseth, şöyle devam etti: “Havayollarının giderek daha fazla dış kaynak kullandığı, veri ve veri analizlerinin uçak ve havayolu şebekelerinin giderek daha fazla güvenilir ve etkin olmasına yardımcı olduğu, yeni teknolojilerin yeni hizmet çözümleri sunduğu bir pazar görüyoruz. Tüm bu eğilimler, bir uçağın yaşamı için daha büyük entegre çözüm taleplerine yol açıyor.”          

Hizmetlerde ana kategoriler, bir uçağın, sistemlerinin, parçalarının ve yapılarının uçuşa elverişliliğini sürdürmek ya da yeniden sağlamak için gereken görevleri içeren 2.3 trilyon liralık Bakım & Mühendislik pazarını da kapsamaktadır. Bir başka ana kategori ise, uçuş kabini, kabin hizmetleri, personel eğitimi ve yönetimi ve uçak operasyonlarını kapsayan 1.1 trilyon dolarlık Uçuş Operasyonları pazarıdır.

Satış Sonrası Hizmetler kategorisine göre 2037’ye kadar Ticari Havacılık Hizmetleri

 

Hizmet kategorisi

Pazar değeri

Kurumsal & Dış

145 milyar $

Pazarlama & Planlama

540 milyar $

Uçuş Operasyonları

1,115 milyar $

Bakım & Mühendislik

2,365 milyar $

Yer & Kargo Operasyonları

4,665 milyar $

Yeni tahminde coğrafi ayrımına göre bakıldığında uçaklara ve hizmetlere olan talebin büyümekte olan pazarlardan geldiği görülüyor. Çin’i de kapsayan Asya-Pasifik bölgesi, toplam uçak teslimatlarının yüzde 40’ı ve toplam hizmetler değerinin yüzde 38’i ile liderliğini sürdürüyor. Kuzey Amerika ve Avrupa Asya Pasifik Bölgesinin ardından 2. ve 3. Sırada yer alıyor.

Bölgelere göre 2037’ye kadar ticari uçak pazarı

 

 

 

Bölge

Uçak teslimatları

 Hizmetler pazarı

Asya Pasifik

16,930

3,365 milyar $

Kuzey Amerika

8,800

1,850 milyar $

Avrupa

8,490

1,875 milyar $

Ortadoğu

2,990

745 milyar $

Latin Amerika

3,040

515 milyar $

Rusya/B.D.T

1,290

265 milyar $

Afrika

1,190

215 milyar $

Toplam

42,730

8,830 milyar $

Daha önce Mevcut Pazar Görünümü diye bilinen CMO, ticari havacılık endüstrisinin en kapsamlı analizi ve en uzun soluklu jet uçakları tahmin raporu olarak kabul ediliyor. Tam rapora www.boeing.com/cmo adresinden ulaşılabilir. 

İleriye Yönelik Bilgi, Risk ve Belirsizlikler İçerebilir

Bu açıklamadaki belirli ifadeler 1995 Özel Sektör Menkul Değerler Hukuk Davaları Reform Yasası’ndaki anlamında “ileriye dönük” olarak kabul edilebilir. “Beklemektedir”, “tahmin etmektedir”, “öngörmektedir”, “planlamaktadır”, “inanmaktadır” ve “değerlendirmektedir” ve benzeri kelimeler bu ileriye dönük beyanları tanımlamak için kullanılmıştır. İleriye dönük beyan örnekleri, gelecek planlarımıza, iş beklentilerimize, finansal durumumuza ve işletme sonuçlarına ilişkin ifadelerin yanısıra herhangi bir tarihi ya da güncel olguyla doğrudan ilişkisi olmayan diğer herhangi bir beyanı da kapsayabilir. İleriye dönük beyanlar, gelecek olaylar hakkında kesinliği kanıtlanamayabilen güncel varsayımlara dayalıdır. Bu beyanlar garanti değildir ve risklere, belirsizliklere ve durumlarda tahmin etmesi güç değişikliklere tabidirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve küresel ekonomik durumlar, bizi ya da müşterilerimizi etkileyebilecek genel endüstri koşulları, daha önce ve zaman zaman Menkul Kıymetler ve Döviz Komisyonu’na başvurularımızda açıklanmış diğer önemli faktörler de dahil olmak üzere birçok faktör, gerçek olayların bu ileriye dönük beyanlardan somut şekilde farklı olmasına yol açabilmektedir. İleriye yönelik beyanlar, sadece söylendikleri tarih itibarıyla anlam ifade etmektedir ve yasa tarafından gerektirmediği takdirde bu yönde herhangi bir beyanı güncelleme ya da gözden geçirme yükümlülüğü üstlenmemekteyiz.  

 
THY GÜNDE 1500 SEFER ÇITASINI AŞTI
 
A350'NİN İKİ MİLYON SAAT UÇAN MOTORU
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
THY GÜNDE 1500 SEFER ÇITASINI AŞTI
Türk Hava Yolları, içerisinde bulunduğumuz yoğun yaz sezonunda günde 1500 ...
ANADOLUJET’TEN KIŞ KAMPANYASI
AnadoluJet yolcuları 17-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında satın alacakları ...
SOLO TÜRK'E İNGİLTERE’DE ÖDÜL
SoloTürk ekibi, İngiltere'de düzenlenen Royal International Air Tattoo ...
 
HAVA-SEN’DEN FTL DUYURUSU
Havayolu Çalışanları Sendikası, Türk Hava Yolları uçucu ekiplerinin çalışma ...
FARNBOROUGH FUARINDA ''TAI'' RÜZGARI
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii İngiltere’ye yeni logo ve projeleri ile çıkartma yapacak
HAVELSAN 36'NCI YAŞINI KUTLADI
HAVELSAN'ın 36. Kuruluş Yıldönümü, Merkez Tesisleri'nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı
 
BÖYLE KARŞILANDI
Bugün öğleden sonra Atatürk Havalimanı’na inen THY’nin ilk A321Neo uçağına ...
TC-LSA İSTANBUL'A İNDİ
THY filosuna katılacak ilk Airbus A321 Neo tipi uçak İstanbul’a indi
THY’NİN İLK A321NEO’SU BUGÜN GELİYOR
Türk Hava Yolları’nın filosuna katılacak ilk Airbus A321 NEO tipi uçak bugün İstanbul’a iniyor
 
Osman Gazi Baykal
DENEYSEL UÇAK TASARIMLARI VE ÖNCÜ MODELLER
Osman Gazi Baykal
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
PİLOTLARIN EMEKLİLİK YAŞI 67 OLABİLİR Mİ? YAŞ SADECE BİR RAKAM MIDIR?
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Engin Aksüt
TOKYO HANEDA’NIN RİSKLİ YAKLAŞMALARI VE İNSAN FAKTÖRÜ
Engin Aksüt
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
UÇUŞLARDA KÜRESEL SORUN
İZMİR ALEVLER İÇİNDE
AIR ASTANA'DAN ÖNEMLİ ADIM
'DEZENFEKSİYON' TALEBİ
SKYCARGO'DAN 777 SİPARİŞİ
HİTİT SUNRISE AIRWAYS'LE ANLAŞTI
İGA 'DÜNYANIN EN İYİSİ' SEÇİLDİ
O UÇAK TÜRKİYE'YE DÖNÜYOR
HONG KONG'DA İLK 'TRAVEL STORE'
İGA'YI ABD'DE ANLATTI
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Cuma Cumartesi Pazar
27 / 32 °C 25 / 33 °C 25 / 34 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •salgın
  •Kargo
  •NASA
  •Antalya
  •Osman Gazi Baykal