iga-2023-2
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
Pegasus-2024
15 Kasım 2023 Çarşamba - 11:16

EMIRATES'TE REKOR PERFORMANS

Emirates Grubu’ndan 2023-24'ün ilk yarısında rekor performans geldi

EMIRATES TE REKOR PERFORMANS
Losev-1

Emirates Grubu, şimdiye kadarki en iyi altı aylık finansal sonucunu açıkladı.Grup, 2023-24 yarıyıl net kârını 10,1 milyar BAE dirhemi (2,7 milyar ABD Doları) olarak açıklayarak, geçen yılki 4,2 milyar BAE dirhemi (1,2 milyar ABD Doları) tutarındaki rekor yarıyıl kârını %138 oranında aştı.

Grubun FAVÖK'ü, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 15,3 milyar BAE dirhemi (4,2 milyar ABD doları) seviyesinden kayda değer bir artışla 20,6 milyar BAE dirhemine (5,6 milyar ABD doları) ulaştı. Bu da güçlü işletme kârlılığını gösteriyor.

Grup, geçen yılki 56,3 milyar BAE dirhemi (15,3 milyar ABD doları) sonucuna kıyasla %20 daha iyi bir performans sergileyerek 2023-24 yılının ilk altı ayında 67,3 milyar BAE dirhemi (18,3 milyar ABD doları) gelir elde etti. Bu performans artışını tetikleyen etken, pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana dünya çapında hava ulaşımında yaşanan güçlü talep oldu. 

Grup, 2023-24 döneminin ilk yarısını, 30 Eylül 2023'teki 42,7 milyar BAE dirhemi (11,6 milyar ABD doları) değerindeki güçlü nakit pozisyonuyla kapattı. Bu tutar, 31 Mart 2023'te 42,5 milyar BAE dirhemi (11,6 milyar ABD doları) düzeyindeydi. Grup, borç ödemeleri de dahil olmak üzere işletme ihtiyaçlarını desteklemek için kendi güçlü nakit rezervlerinden yararlanmayı başardı.Emirates şu ana kadar COVID-19 ile ilgili kredilerinin 9,2 milyar BAE dirhemini geri ödedi. Grup ayrıca 2022-23 mali yılının sonunda açıklandığı üzere sahibine 4,5 milyar BAE dirhemi tutarında temettü ödedi.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkan ve CEO’su, Şeyh Ahmed bin SaeedAl Maktoum, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Salgının karanlık günlerinden daha güçlü ve daha iyi bir şekilde dönmeye yönelik planlarımızın meyvelerini görüyoruz.Grup, şimdiye kadarki en iyi yarı yıl performansımızı açıklayarak önceki rekorları aştı.2023-24'ün ilk altı ayına ilişkin kârımız, neredeyse2022-23'teki rekor tüm yıl kârımızla eşleşti.Bu, organizasyon içindeki kabiliyet ve bağlılığı, iş modelimizin gücüile Dubai'nin güçlü, dayanıklı ve ilerici bir havacılık sektörünün yaratılmasını sağlayan vizyon ve politikalarının gücünü gösteren muazzam bir başarıdır.”

“Grup genelinde operasyonlarımızı güvenli bir şekilde artırmaya ve yolcu taleplerini karşılamak için çevik bir şekilde hareket etmeye devam ettik.Yolcuların tercih önceliği olabilmek için bir dizi hizmet ve ürün geliştirmesi gerçekleştirdik.Yeteneklerimizi güçlendirmek ve geleceğe hazır olduğumuzdan emin olmak için teknolojimize, çalışanlarımıza, ürünlerimize ve ortaklıklarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Şeyh Ahmed, sözlerine şu ifadelerle devam etti: "2023-24'ün ikinci yarısında iş bölümlerimizdeki müşteri talebinin sağlıklı kalmasını bekliyoruz ve bu dinamik pazarda kaynaklarımızı nasıl dağıttığımız konusunda çevik kalacağız.Aynı zamanda artan akaryakıt fiyatları, güçlenen ABD doları, enflasyonist maliyetler ve jeopolitik konular gibi dalgalanmaları da yakından takip ediyoruz."

Artan operasyonları ve ticari faaliyetleri desteklemek için, Emirates Grubu'nun çalışan sayısı, 31 Mart 2023’e kıyasla %6 artarak 30 Eylül 2023'te108.996'ya ulaştı.Hem Emirates hem de dnata, gelecekteki gereksinimlerini desteklemek için devam eden işe alımlar yapıyor.

Emirates Havayolu

Emirates, pazarlardaki müşteri taleplerini karşılamak için merkezi Dubai aracılığıyla kapasite ve bağlantılar ekleyerek global uçuş operasyonlarını artırmaya devam etti.2023-24'ün ilk yarısında havayolu, A380 operasyonlarını Bali, Pekin, Birmingham, Kazablanka, Nice, Şangay ve Tayvan'a yeniden başlattı.

Temmuz ayında, yeni varış noktası ve havayolunun Kanada'daki ikinci kapısı olan Montreal'e günlük aktarmasız seferler başlattı.

Müşteriler için bağlantı seçeneklerini genişleten Emirates, 2023-24'ün ilk altı ayındaAegean Havayolları, Air Canada, Etihad Havayolları, Kenya Havayolları, Philippine Havayolları, Maldivian, Sri Lankan Havayollarıve United Havayolları olmak üzere 8 havayoluyla ortak uçuş ve hatlar arası anlaşma imzaladı.Qantas'ın kurulduğu 2013 yılından bu yana 15 milyondan fazla yolcunun ortak uçuş programlarından yararlandığı Emirates ve Qantas arasındaki ortak uçuş anlaşması, 2027 yılına kadar 5 yıl daha uzatılması için onay aldı.

Havayolu, 30 Eylül itibarıyla Boeing 777 filosunun tamamını ve 104 adet A380'i kullanarak 144 havalimanında yolcu ve kargo hizmetleri veriyor.2023-24'ün ilk altı ayında, 10 adet A380 uçağı, tamamen yenilenen kabin iç mekanları ve Premium Economy koltukları da dahil olmak üzere en yeni uçak içi ürünlerle, Emirates'in retrofit programından çıktı.Bu da havayolunun çok rağbet gören Premium Ekonomi hizmetlerini New York JFK, Houston, San Francisco, Los Angeles ve Singapur dahil olmak üzere daha fazla yeni rotada kullanmasına olanak sağladı.

Emirates, 2023-24'ün ilk yarısında Hollywood aktrisi Penelope Cruz'un yer aldığı yeni bir global marka reklam kampanyasıve yolcuların seyahat deneyimini geliştirmeye yönelik Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nde bulunan yeni bir şehir check-in uygulaması, Emirates Skywards üyeleri için uçakta ücretsiz Wi-Fi ve müşterilerin seyahatten önce yemek tercihlerini yapabilmeleri için yeni bir yemek ön siparişi olanağı sunan girişimler başlattı.

Yılın ilk altı ayında toplam kapasite, genişletilmiş uçuş programı nedeniyle %25 artışla 28,5 milyar Arz Edilen Ton-Kilometre (ATKM) seviyesine ulaştı.

Arz Edilen Koltuk-Kilometre (ASKM) olarak ölçülen kapasite %30 artarken, Ücretli Yolcu-Kilometre (RPKM) cinsinden ölçülen taşınan yolcu trafiğinde ise %35 artış kaydedildi. Ortalama Yolcu Koltuk Faktörü ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki %78,5 seviyesinden %81,5’e yükseldi.

Emirates, 1 Nisan - 30 Eylül 2023 tarihleri toplamda 26,1milyon yolcu taşıyarak, taşınan yolcu sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %31 artış kaydetti.Emirates Skycargo, global kargo pazarındaki genel düşüşe rağmen, yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %11 artışla 1.035.000 tonluk artış kaydetti.Bu sonuç, kargo bölümünün müşteri taleplerini özel ürünlerle karşılama kabiliyeti ile kargo uçağı ve kargo operasyonlarıyla sunulan mükemmel ağ seçeneklerinin gücünü yansıtıyor.

Emirates'in 2023-24 yılının ilk yarısındaki kârı, geçen yılın aynı dönemindeki 4,0 milyarBAE dirhemi (1,1 milyar ABD Doları) kâra kıyasla 9,4 milyar BAE dirhemi (2,6 milyar ABD Doları) ile yeni bir rekora ulaştı.Diğer faaliyet gelirleri de dahil olmak üzere Emirates’in toplam gelirleri,geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 50,1 milyar BAE dirhemi (13,7 milyar ABD Doları) seviyesinden %19 artışla 59,5 milyar BAE dirhemine(16,2 milyar ABD Doları) yükseldi.

Havayolunun rekor performansı, faaliyet gösterilen uluslararası pazarlardaki seyahate yönelik güçlü yolcu talebine ve Emirates'in bu talebi karşılayacak kapasiteyi harekete geçirme becerisi ile müşterilerine verdiği büyük değer ve hizmete atfediliyor.

Emirates'in yakıt dahil doğrudan operasyon maliyetleri, artan operasyonlara paralel olarak %9 arttı. Havayolunun operasyon maliyetinin en büyük bileşeni olmaya devam eden yakıt, geçen yılın aynı döneminde %38 iken bu yıl %34’e düştü.

Altı aylık sürede görülen güçlü talep ve faaliyetlerdeki büyümeye paralel olarak Emirates’in FAVÖK’ü, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 14,7 milyar BAE dirhemi (4,0 milyar ABD doları) seviyesinden %33’lük bir artışla19,5 milyar BAE dirhemine (5,3 milyar ABD doları) yükseldi.

dnata

dnata; kargo ve yer hizmetleri, ikram servisi ve perakende ile seyahat hizmetleri iş kollarında operasyonlarını artırmaya devam etti. Bu durum, 2023-24'ün ilk altı ayında güçlü bir gelir artışı sağladı.

2023-24'ün ilk yarısında dnata'nın ikram ve havaalanı hizmetleri, uluslararası operasyonlarında önemli yeni sözleşmelere imza atarak mevcut müşterilerini artırdı.Bu durum, dnata'nın havayolu müşterilerinin büyüyen operasyonlarına hizmet etme ve vasıflı işgücü eksikliği, tedarik zinciri sorunları ve enflasyonist baskılar gibi birçok pazarda devam eden operasyonel zorluklara rağmen yüksek kaliteli ürün ve hizmetler sunma kabiliyetini gösterdi.

dnata ayrıca işletmesine stratejik yatırımlar yapmaya ve müşteri ihtiyaçlarına daha iyi yanıt vermek için yenilikçi teknoloji ve diğer girişimleri uygulamaya devam etti.2023-24'ün ilk yarısında öne çıkan gelişmeler arasındaImagine Cruising'in ek %29 hissesinin satın alınması ve böylece Birleşik Krallık'ın önde gelen seyahat ve konaklama tatili distribütörlerindeki hisselerinin %81,4'e çıkarılması;dnata'nın Singapur'daki kargo operasyonlarını ve kabiliyetini geliştirmek için yapay zekâ destekli çözümlerin uygulanması;dnata Logistics, Arabian Adventures, Alpha Flight Services ve City Sightseeing tarafından emisyonları azaltmak ve daha düşük çevresel ayak izine sahip taşımacılık seçeneklerine yönelik artan müşteri beklentilerini karşılamak adına BAE'deki karayolu taşıma araçları için kullanılan biyoyakıt karışımına geçişyer alıyor.

Diğer faaliyet gelirleri de dahil olmak üzere dnata’nın toplam gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 7,3 milyar BAE dirhemi (2,0 milyar ABD doları) seviyesinden 9,3 milyar BAE dirhemine (2,5 milyar ABD doları) çıktı.

dnata’nın toplam kârı ise, geçen yılki 236 milyon BAE dirhemi (64 milyon ABD doları) seviyesinden 709 milyon BAE dirhemine (193 milyon ABD doları) yükseldi.

dnata'nın en büyük gelir kalemi olan havalimanı işletme hizmetlerinden elde edilen gelir, özellikle Avustralya, Singapur ve Birleşik Krallık’ta artan talebe bağlı olarak, geçtiğimiz yıla kıyasla %18 artışla 4,1 milyar BAE dirhemine (1,1 milyar ABD doları) çıktı. dnata’nın tüm operasyonları genelinde yer hizmeti verdiği uçak sayısı %11 artışla 384.656’ya çıkarken, pandemi kaynaklı dalgalanmanın global hava taşımacılığı pazarındaki düşüşü artırmasının ardından elleçlenen kargo hacmi %5'likbir düşüşle 1,3 milyon tona geriledi.

dnata’nın uçuş içi ikram ve perakende operasyonları, müşteri talebini karşılamak amacıyla Avustralya, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD’de artırılan üretimle birlikte %45 oranında artarak, şirket gelirlerine 3,5 milyar BAE dirhemine (942 milyon ABD doları) katkıda bulundu. Uçuşta taşınan yemek sayısı geçtiğimiz yılki 50,5 milyon seviyesinden %31’lik bir artışla 66,3 milyona yükseldi.

dnata’nın seyahat hizmetlerinden elde edilen gelir, Destination Asia ve Imagine Cruising’in desteğiyle geçtiğimiz yılki 1,2 milyar BAE dirhemi (323 milyon ABD doları) düzeyinden %16 artışla 1,4 milyar BAE dirhemine (375 milyon ABD doları) çıktı. Seyahat hizmetlerinin toplam satış işlem değeri (TTV) ise geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 3,5 milyar BAE dirhemi (960 milyon ABD doları) seviyesinden 4,0 milyar BAE dirhemine (1,1 milyar ABD doları) çıktı.

 
SIA'DAN YENİ İŞBİRLİĞİ
 
DHMİ'DE ÜRETİME DEVAM
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
SIA'DAN YENİ İŞBİRLİĞİ
Philippine Airlines ve Singapore Airlines yeni ortak uçuş işbirliğini duyurdu
ASFALT PARÇALANDI
Brezilya’da GOL Linhas Aereas Havayolu şirketine ait bir Boeing 737, kalkış ...
POLONYA İGA’YA ÖZENDİ
İstanbul Havalimanı Avrupa’da liderliği sürdürürken, hava trafiğinden ...
 
SIA'DAN YÜZDE 5 'SAF' HEDEFİ
Singapore Airlines ve Scoot, 2030 yılına kadar toplam yakıt ihtiyacının ...
HİNDİSTAN'DA UÇACAK
eVTOL, ilk elektrikli banliyö uçuşlarını Hindistan'ın Bangalore kentinde gerçekleştirecek
AKSUNGUR 30 BİN FEET İRTİFADA
Aksungur Yüksek Faydalı Yük kapasiteli İHA, milli motorla 30 bin feet ...
 
GÖSTERİDE FECİ KAZA
Arjantin'de düzenlenen hava gösterileri sırasında akrobasi manevrası yapan ...
AYJET-DIAMOND İŞBİRLİĞİ
AYJET Uçuş Okulu, Diamond Aircraft ile işbirliğini genişletti
İGA 'EN BEĞENİLEN HAVALİMANI'
İGA İstanbul Havalimanı “İstanbul Halkının En Beğendiği Havalimanı” oldu
 
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
FASTING PILOTS NOT 100% FIT
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Osman Gazi Baykal
UÇUŞAN GÜZELLİKLERDEN KELEBEKLER
Osman Gazi Baykal
Engin Aksüt
SABİHA GÖKÇEN’İN YENİ PİSTİNDEKİ KOT FARKI
Engin Aksüt
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
digitaldalga
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
'HAVA SAHASI' KARARI
THY'DEN SEFER İPTALLERİ
BEN GURION BOŞALTILDI
İRAN SEFERLERİ GERİ ÇAĞIRILDI
SPLIT-İSTANBUL UÇUŞU BAŞLIYOR
UÇAK ORMANA DÜŞTÜ
İSRAİL'E 'SEYAHAT' UYARISI
THY UÇAĞINA BOMBA İHBARI
JAPON SAHİL GÜVENLİĞE ÜÇ H225
LUFTHANSA'DAN 'TAHRAN' KARARI
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Pazartesi Salı Çarşamba
14 / 21 °C 16 / 23 °C 17 / 23 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •thy
  •kriz
  •TUSAŞ
  •turizm
  •helikopter