iga-2023-2
Airkule
Unifree-2019
HAVACILIK HABERLERİ RÖPORTAJ TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR SEYAHAT ROTASI
Pegasus-2024
   
  Osman Gazi Baykal [email protected]   
BULUTLAR
2 Haziran 2020 Salı

“İnsanlara hatırlatmak isteriz: Bulutlar atmosferin ruh halinin ifadeleridir. Bir insanın yüz ifadesi gibi okunabilirler.”

                 Bulut Sevenler Derneği

1) MİTOLOJİ, EFSANE ve İNANÇLARDA BULUT:

Orta Asya halklarında bulut kökü (bul-bol) üretme, yapma, oluşturma, bolluk getiren kavramlarıyla bağlantılıdır. Kâşgarlı Mahmud’un Dîvânu Lugâti’t Türk kitabında isim olarak bulut= bulıt, bulıtlan=bulutlanmak, bulıt örlenmek= bulutların gökyüzünde belirmesi anlamlarıyla yer almaktadır.

Orta Asya Türklerinde Bolit Isı (Bulut iyesi) yani bulun koruyucu ruhu olarak geçmektedir. Yağmurun koruyucu ruhu da bulutlara bağlıdır. Uygurlarda Bulut Kızları (bazen Uygur Kızları) olarak geçmektedir. Bunlar yedi kardeş olup inanışlarına göre çok eski zamanlarda ölmüşlerdir.

Avustralya’daki Aborjin mitolojisinin esas varlığı olan Wodjinalar, bireylerin rüyalarında mağaralara inen bulut ve yağmur ruhlarıdır. İçlerinden biri gökyüzüne yükselerek samanyolunu oluşturmuştur. Ayrıca Aborjinlerin hava tanrısı “Mamaragan” olup, inanışlarına göre gökyüzü boyunca kara bir bulutu sürer: Ağaçlara ve insanlara yıldırım savurur.

Japon mitolojisinde “Ryujin”, hava durumu tanrıları olan “Rajinler’in” en önemlisidir. Çoğunlukla kara bulutlar ve sisi oluşturur. Japonların gök gürültüsü ve yıldırım tanrısı, 1274 yılında Moğolların istilasını önlerken bir bulut üzerine oturup düşman gemilerinin üzerine yıldırım oklarını yağdırdığına inanılmaktadır.

Çinlilerde maymun kral “Sun Wu-Kung”, Batı Gökyüzündeki eski kutsal Buda yazılarını Çin’e getirmek için yolculuğunda, bir buluttan diğerine sıçrayarak yaptığı Bulut Dansıyla bunu başarmıştı. Yine Çin’de pembe bulutlar talih ve mutluluğu simgeler. Çin peyzaj resimlerinde sis doğaüstü müdahaleyle ilişkilendirilmektedir. Çin’de Taoculuğun kurucusu filozof Lao Tzu, gün batımındaki kırmızı bulutları olumlu bir işaret kabul ederdi. Ona göre kırmızı ve sarı, kozmik ayrımın renkleri olup, bunlar güzel adakların sunulduğu tepeler üzerinde belirirdi.

Eski Hindu ve Budist inanışlarına göre kümülüs bulutları fillerin ruhsal akrabalarıdır. Fillere tapınma nedenlerinden biri de kavurucu sıcakların ardından yağmur getireceklerine inanmalarıdır. Ayinlerde fillere verilen “Megha” adı klasik Hintçe’de bulut anlamındadır. Yine Sanskrit kültürünün yaratılış efsanesinde zamanın başlangıcında yer alan beyaz fillerin, uçabildikleri ve istedikleri an şekil değiştirip yağmur yağdırabilme gücüne sahip olduklarına inanılır. Hintlilerin kadim din kitabı Veda’larda bulutlara yakıştırılan isim inektir, dolayısıyla yağışlar da kutsal sütle çağrıştırılmaktadır.

Antik Yunan’da tanrı Zeus, gökyüzünün sahibi olup, bulutları toplayandı. Karısı Hera’nın peşinde koşan Ixion’un amacını öğrenmek için karısına benzeyen bir bulut yapar. Ixion bulutla işi pişirince Zeus onu öldürmüştü. Daha sonra bu birleşme sonucu buluttan başı insan, gövdesi at olan Sentor (Kentuar) dünyaya gelmişti. Yunan mitolojisine göre bulutlar Tanrı Apollon’un sürülerini temsil eder. Antik Yunan’da bulutlar, tanrının sevdiği savaşçıları ve orduları koruyan, saklayan öğedir. Trakya’da yaşayan rüzgâr tanrısı Bareas, Atina kralının kızı Oritre’yi bir bulutun içinde kaçırmıştır. Afrodit Paris’i Menelaos’un saldırısından korumak için bulutlara saklamıştı. Venüs, kahraman Diomedes tarafından yakalanan oğlu Ene’yi bir buluta sararak kurtarmıştı. Olympos tanrıları dünyaya, bulutlara sarılarak inmekteydi.

Fırtına bulutları (veya yoğun renkli bulutlar) genellikle tanrısal öfkeyi, cezayı hatta kötü talihi simgelemektedir. Örneğin Pandora içinde kötülük ve belanın bulunduğu sandığı açınca büyük bir bulut şeklinde bunlar yayılmıştı.

Kenya ve Tanzanya’da bulunan Masai kabilelerinin yaratıcı tanrısı “Ngai”, öfkeliyken kırmızı, keyifliyken siyah bulut olarak göründüğüne inanılmaktadır.

İskandinav mitolojisinde bulutlar tanrı Odin’in hizmetkârlarıdır. Savaş meydanlarının üzerinde uçarak Valhalla (cennet) yolunda ölülere eşlik eden Valkyrie’nin küheylanlarıdır. Kuzey mitolojisinde savaş tanrısı Thor’un evi bulutların üzerindedir.

Bazı eski inanışlarda bulut, dünyalar arasında geçiş yoludur. Bulut gizleyendir ve tanrısal gücün anlaşılabilirliğini sağlayan bir öğe olup, gökyüzü bunun anlatımıdır. Dünyanın yaratılmasından sonra kaosun köpüğüdür.

Eski Ahit’te şeffaf, opak ve fark edilemeyen bulut, tanrısal gizin bir sembolüdür. Cennet ile dünya arasında yarı yol olan bulut, tanrısal yüceliği belirtir. Yine eski Ahit’in ikinci kitabı Exodus’ta, toplu göç esnasında çölde ve tapınakta ortaya çıkan bulut, tanrının varlığını belirlerken kendisi de onun içindedir. Kölelikten kurtulan İsrail kavmine yol göstererek bulut sütunu içinde onları çölden geçirir.

Göksel çağrışımları nedeniyle bulutlar ilâhi varlıkla ilişkilendirilir. Hıristiyanlığın ilk belgesi olan Didake’ye göre dünya, Mesih’in gökten bulutlarla ineceğini görecektir. Ayrıca bulut imgesine İsa’nın dirilişinin ardından göğe yükselişinde de rastlanılmaktadır. Yine ölüm döşeğindeki Meryem’in göğe bir bulut üzerinde yükseldiği anlatılmaktadır. Tanrı, ortaçağa kadar Hıristiyan ikonografisinde sıklıkla buluttan çıkmış bir el veya göz olarak gösterilmişlerdi. Rönesansla birlikte dini resimlerde bulutlar tanrının destek aldığı dayanaklar şeklinde sıklıkla kullanılmışlardı.

İslam Bâtıni inancına göre Allah, tezahüründen önce bulut halindeydi. Kuran’da bulut, tanrısal güçle ilişkilendirilmiş olup, onun varlığının kanıtlarından birisidir. “Sizi bulutların gölgesiyle örttük, üstünüze Allah’ın iyiliğini ve rahmetini indirdik” ayeti bunun bir örneğidir. Başka bir hadiste Tanrının göğün çekirdeğinde bir noktada, bir tür peçe-bulutun arkasında durduğu söylenmektedir. Yine Kuran’da Tanrının bulutları ittiğini, onlara yön verdiği, üst üste yığdığı anlatılır. İlâhi öfkenin mutlak yorumcusu olarak kabul eder.

1937 yılında Haydarabat’ta kurulan Brahama Kumaris öğretisinde bulutlar, Yogilerin manevi yolculuklarında kayboldukları anları göstermektedir. Bulutlar Yogilere Tanrının “yüce ışığı” arasına giren engelleri simgelemektedir.

                                                             ***

Kadim Yunan düşünürlerinden Xenophanes güneşin bir ateş bulutu olduğunu söylemişti. Aristoteles’in hava durumu hakkında çağına göre oldukça yetkin fikirleri vardı. Ona göre güneş, toprak ve suyu ısıtınca bir araya gelerek yağmur ve karı oluşturan buharları, aynı zamanda rüzgârı oluşturan gazları üretiyordu.

M.Ö’den başlayarak yüzyıllar boyunca ressamlar, yazarlar ve şairler bulutlarla ilgili dolaylı veya doğrudan çalışmalar yapmışlardı.

Çin ve Japon şiirinde bulutlar başlı başına bir izlek oluşturur. Fars, Osmanlı vb. minyatür sanatında bulutlar pek yer almazken, Rönesans’tan itibaren Avrupa resim sanatında bulutlar pek belirgin olup, birçok anlamlar yüklenmiştir. Örneğin Fransız ressam Eugene Delacroix, resimlerinde bulut öğesine bolca yer verirken, bulutlar üzerine denemeleri de vardır. Ünlü Alman edebiyatçı Goethe de bulutlarla çok ilgilenen sanatçılardandır. “Meteoroloji Kuram Denemesi”, 1820 de basılan “Bulut Gözlemleme Günlüğü” ve ölümünden sonra yayımlanan “Bulutların Biçimleri” isimli denemeleri çağının oldukça ilerisindeydi.

                                                                 ***

Büyük Britanya’da şanssız ve mutsuz insanlar için “Üzerinde bulut geziyor” deyişine karşın İran’da birisinin kutsanmış ya da şanslı olduğunu belirtmek için “Göğünüz hep bulutlarla kaplı” denilmektedir.

Toplumuzda “Bir bulutla kış olmaz” ve çobanlarla denizciler için “Sabahın (gökyüzü) kızartısı akşamı kış eder, akşamın kızartısı sabahı güz eder”, “Sabah dağ gibiyse, akşam çeşme gibidir (hızlı Kümülonimbüs oluşumunu gözleyenler)” gibi deyişleri ilginçtir. Ayrıca yüzyıllarca yapılan gözlemler sonucu yörelere göre değişen bulut, kapalılık ve yağışla ilgili özel ifadeler vardır.

Devam edecek…


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 7 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Mıstık
12 Haziran 2020 Cuma 09:01
Yazı bana Ülkü Tamer'in bir dizesini hatırlattı: /Savrularak geliyorum fırtınayla /Elinden tutup bir kasırganın, onu da getiriyorum
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Zeyyat
10 Haziran 2020 Çarşamba 10:01
İlgiyle okudum. Çok güzel kotarılmış.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Muzaffer Çetingüç
5 Haziran 2020 Cuma 10:12
"Bulutların atmosferin ruh halini yansıttığı" özdeyişinden başlamak üzere çok derinlikli bir yazı, tebrik ederim.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
meraklı M
4 Haziran 2020 Perşembe 10:51
Çocukluğumda bulutları pamuk gibi görüp, elişi resimlerinde gerçek pamuk kullanırdık. Bunu hatırlattığınız için teşekkürler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Elf
3 Haziran 2020 Çarşamba 13:23
Değişik ve güzel şeylere çok ihtiyacımız var. Bunu sağlayanlara selam olsun:))
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
NZ
2 Haziran 2020 Salı 17:49
İlginç konular, ilginç ayrıntılar. Bunu çok güzel yapıyorsun.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
selcuk gokgur
2 Haziran 2020 Salı 09:16
vay 647 biraderim osman. sen neymissin be liseden sonra yazarda oldun demek!! basarilar diliyorum sana!! hala THY sin dimi?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Osman Gazi Baykal
DENEYSEL UÇAK TASARIMLARI VE ÖNCÜ MODELLER
Osman Gazi Baykal
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
PİLOTLARIN EMEKLİLİK YAŞI 67 OLABİLİR Mİ? YAŞ SADECE BİR RAKAM MIDIR?
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
Engin Aksüt
TOKYO HANEDA’NIN RİSKLİ YAKLAŞMALARI VE İNSAN FAKTÖRÜ
Engin Aksüt
İbrahim Köktener
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
İbrahim Köktener
Tuğba İncel
GERMANWINGS KAZASI DAVASI SÜRÜYOR
Tuğba İncel
Faruk Sayılır
UCUZ HAYATLAR
Faruk Sayılır
ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

ENGELLERİN AŞILDIĞI HAVALİMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
LASTİKLER BU HALE GELDİ
EFSANE UÇAK TÜRKİYE'DE
737 MAX NE KADAR EMNİYETLİ
HTK-SEN AÇIKLADI
HONG KONG UÇUŞLARINI AZALTIYOR
BAKANA AYRICALIK YAPTILAR
ERCAN'DA 50.YIL BAYRAKLARI
ÇUKUROVA HAVALİMANI AÇILIYOR
TUSAŞ 51 YAŞINDA
THY'DEN SON AÇIKLAMA
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Havalimanı
  Sabiha Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Pazartesi Salı Çarşamba
26 / 34 °C 26 / 32 °C 25 / 32 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •koronavirüs
  •İstanbul Havalimanı
  •seyahat
  •uçak
  •Antalya